Aleš Miklík "> Green Deal je správný, ale nebude fungovat s greenwashingem a bez pomoci lidem - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/green-deal-je-spravny-ale-nebude-fungovat-s-greenwashingem-a-bez-pomoci-lidem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Green Deal je správný, ale nebude fungovat s greenwashingem a bez pomoci lidem

26. září 2022 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Na destruktivní činnost společnosti Shell upozornilo v pondělí Hnutí DUHA tichým protestem na zahájení konference Hospodářských novin s názvem Green Deal Summit. Firma Shell, známá svým velkým podílem na probíhající klimatické krizi, zcela nedostatečnými cíli pro snižování emisí i ničením přírody a porušováním lidských práv v lokalitách těžby, je totiž hlavním partnerem konference. Hnutí DUHA v souvislosti s konferencí také upozorňuje na to, že pokud klimatická opatření nebudou nastavena tak, aby z nich měly užitek všechny společenské skupiny včetně těch nízkopříjmových, je jejich realizace ohrožena. Organizace žádá, aby úspory energie a čistá obnovitelná energie byly přístupné pro každého.

Proti sponzoringu společnosti Shell a některých dalších firem na byznysové konferenci Hospodářských novin k European Green Deal protestovaly také v minulém týdnu organizace zabývající se ochranu klimatu i vyučující a studující UMPRUM, v jejímž prostoru se konference koná. Oficiální postoj pořadatele - Hospodářských novin - není znám, reagoval však na kritiku dodatečným zařazením panelu, ve kterém vystoupí kromě náměstka ministryně životního prostředí Jana Dusíka také ředitelka Hnutí DUHA Anna Kárníková a Kryštof Stupka, zástupce mládeže při Organizaci spojených národů.

Společnost Shell, která je hlavním partnerem konference, se dlouhodobě angažuje v greenwashingových kampaních (například kampaň #makethefuture), ve kterých spojuje svou značku s čistými technologiemi, i když mezi roky 2000 a 2018 vydala pouhé 1 % svých dlouhodobých investic na nízkouhlíkové zdroje (větrné a solární). Firma tvrdí, že absolutní objem emisí z jejích energetických produktů zůstane na úrovni roku 2018, což však absolutně není v souladu s cíli Pařížské dohody, jejíž naplnění předpokládá, že do roku 2030 budou muset emise spojené s ropou, zemním plynem a uhlím radikálně klesnout. Z cílů navíc společnost vynechává svůj petrochemický průmysl a obchodování s fosilními palivy. V rozsudku z minulého roku, kterého dosáhli kolegové z nizozemské organizace Přátelé Země (Milieudefensie.nl), nařídil soud společnosti Shell připravit konkrétní plány, jak snížit své emise o 45 % vůči roku 2019 a stanovil, že jakékoliv újmy způsobené Shellu v důsledku této strategie jsou akceptovatelné s ohledem na újmy, které by jinak byly její další činností způsobeny celé planetě.

Greenwashing má přitom vážné důsledky: ztráta důvěry v produkt a firmu a zmatení ohledně skutečných ekologických přístupů firem oslabuje zájem lidí o ekologické produkty a snižuje celkovou důvěru v řešení ochrany klimatu. Greenwashing také zvyšuje negativní dopady na životní prostředí, protože spotřebitelé volí z ekologických důvodů produkty na základě klamavé reklamy a spotřebovávají jich pak více než produktů s reálně menší ekologickou stopou. Greenwashing je ale problémem i pro soukromý sektor samotný: firmy vynakládají peníze na “zelený” marketing místo do inovací svých byznys modelů tak, aby byly schopny uspět v klimaticky neutrálním světě. A firmy, které touto nelehkou cestou inovací chtějí jít, jsou pak greenwashingovými strategiemi konkurence znevýhodněny.

Pozornost soustředěná na Green Deal Summit poukazuje na téměř neexistující českou veřejnou debatu o klimatických politikách. Pokud má být taková diskuse smysluplná a aplikovaná řešení mají být účinná a trvalá, je třeba přizvat zástupce akademické obce, místních komunit, zaměstnanců a zaměstnankyně i občanské společnosti. Komerční společnosti je třeba do diskuse i řešení zapojovat s tím, že se nebude zamlčovat jejich zvýšená odpovědnost za současný kritický stav a že jejich závazky do budoucna musí být měřitelné, kontrolovatelné a nikoli symbolické.

Hospodářská transformace nedílně spojená s konceptem Green Dealu musí být sociálně spravedlivá a demokratizující. V opačném případě bude posilou pro extrémní politické síly a v posledku bude směřovat ke konci společenské stability, tak jako to nyní vidíme ve formě demonstrace SPD, svolané před konferenční prostory v centru Prahy. Proto mají být mezi panelisty podobných konferencí i odborníci a odbornice na sociální politiku a konkrétní opatření vždy musí zohledňovat, do jaké míry se jich mohou účastnit všechny sociální skupiny, jak podporují nízkopříjmové a jinak znevýhodněné občany a jestli snižují sociální nerovnosti.

Anna Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA, řekla: “Greenwashing Shellu a dalších firem ohrožuje důvěru lidí v ekologická řešení, ale také brání firmám jít náročnější cestou skutečné změny byznys modelů tak, aby měly šanci uspět v klimaticky neutrálním světě. Green Deal je správná strategie a nesmíme ji zničit greenwashingem ani tím, že budeme při transformaci zapomínat na chudší části společnosti či dopouštíme zvětšování nerovností. Hnutí DUHA proto prosazuje taková řešení, která chrání klima a zároveň přímo pomohou lidem zvládnout nápor energetické krize - tím je například zvýšení dostupnosti solárních panelů či zateplování domů. Minulý týden vyhlášené otevření Modernizačního fondu nízkopříjmompových domácnostem bude - pokud bude dobře nastaveno - jedním z kroků správným směrem.”


Kontakty:
Anna Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA, anna.karnikova@hnutiduha.cz, 773 768 769

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

26.9.2022 15:06
Shellu to patří. Má se na nějaké takovéhle šaškárny vyprdnout a nechat účstníky, ať si to zacálují sami a celé.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist