https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/greenpeace-pozaduje-stazeni-geneticky-manipulovanych-potravin-z-trhu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Greenpeace požaduje stažení geneticky manipulovaných potravin z trhu

25. července 2001 | Greenpeace
Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace se dnes obrátila na Českou zemědělskou a potravinářskou inspekci (ČZPI), aby prošetřila, zda prodej geneticky manipulovaných (GM) potravin Škubánky (Naturamyl, a.s.) a Corn Muffin Mix (Wakefern Food Company, USA) v České republice neporušuje zákon. Oba zmíněné výrobky jsou totiž uváděny na trh, aniž by k tomu zřejmě měly potřebný souhlas Ministerstva zdravotnictví. Greenpeace se domnívá, že prodej těchto GM potravin může být ilegální a požaduje jejich stažení.

"Každá geneticky manipulovaná potravina může být do oběhu uváděna pouze se souhlasem Ministerstva zdravotnictví", sdělila Ing. Zuzana Piknová, koordinátorka genetické kampaně Greenpeace a dodala, že podle zjištěných informací tento souhlas doposud nejspíše neobdržela ani jedna z firem působících na českém trhu (1).

O tom, že jsou geneticky manipulované potraviny na českém trhu, informovala organizace Greenpeace již v červnu 2001, kdy na vlastní náklady provedla analýzu vybraných potravin zakoupených v pražských supermarketech. Z 14 vybraných produktů obsahující sóju nebo kukuřici byla laboratoří Spolkového Úřadu pro Životní prostředí (Umweltbundesamt) ve Vídni zjištěna genetická manipulace u dvou výrobků. V prvním případě se jednalo o Škubánky firmy Naturamyl a ve druhém o Směs na přípravu vdolečků americké společnosti Wakefern Food Company.

Ekologická organizace Greenpeace je přesvědčena, že uvolňování geneticky manipulovaných organismů do životního prostředí představuje neodhadnutelné riziko pro životní prostředí a zdraví lidí. Geneticky manipulované potraviny jsou dnes prohlašovány propagátory této technologie za zdravotně zcela neškodné, přestože žádný dlouhodobý průzkum jejich vlivu na lidské zdraví nikdy proveden nebyl.

"Kontrolní činnost v oblasti GM potravin je jednou z hlavních náplní České zemědělské a potravinářské inspekce. Ta by měla být pomyslným hlídacím psem v oblasti GM potravin a dohlížet na to, zda geneticky manipulované potraviny uvedené do oběhu mají souhlas Ministerstva zdravotnictví. Zároveň by měla provádět vlastní analýzy na přítomnost GM složek v potravinách, řekla Piknová a na závěr dodala, že podle dřívějších analýz prováděných v České republice je zřejmé, že množství GM potravin prodávaných v ČR bez patřičného souhlasu, bude pravděpodobně mnohem větší.

Další informace:
Ing. Zuzana Piknová, koordinátorka genetické kampaně
tel.: 02/24 31 96 67,
mobil: 0603/ 443 140

Poznámky pro redakce:

(1) Potraviny nového typu se mohou od 1.1.2001 dle §11 odst.2 písm b) zákona č.110/97 Sb., v platném znění, uvádět pouze se souhlasem a za podmínek stanovených Ministerstvem zdravotnictví.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist