https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/greenpeace-pozaduje-stazeni-hracek-z-pvc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Greenpeace požaduje stažení hraček z PVC

23. října 1997 | Greenpeace
Česká pobočka mezinárodní ekologické organizace Greenpeace se dnes obrátila na hlavního hygienika a ministra zdravotnictví ČR, aby využili svých kompetencí a zasadili se o stažení hraček vyrobených PVC z našeho trhu. Tento krok je součástí mezinárodní kampaně s názvem ťHrej si zdravě - nekupuj hračky z PVC!Ť, během níž Greenpeace upozorňuje na nebezpečí škodlivých látek, které se z PVC hraček mohou uvolňovat, pokud je děti žvýkají nebo cucají.

"Prvním krokem, který můžeme udělat k ochraně našich nejmenších, by mělo být úplné stažení hraček z měkčeného PVC pro děti do 3 let z českého trhu," řekl dnes koordinátor toxické kampaně Greenpeace ing. Čestmír Hrdinka a dodal, že právě hlavní hygienik a ministr zdravotnictví mají dostatek pravomocí takový krok uspíšit.

Greenpeace již před časem poukázalo na problém ftalátů v hračkách z měkčeného PVC. Tyto nebezpečné chemikálie se do PVC přidávají proto, aby jinak tvrdá a křehká umělá hmota získala potřebnou pružnost. Problém je v tom, že ftaláty se na PVC neváží, nýbrž zůstávají pohyblivou fází plastu, asi tak jako voda v houbě. Studie, kterou Greenpeace nechalo zpracovat, ukázala, že hračky vyrobené z PVC mohou těchto ftalátů obsahovat až 40 procent.

Nezávislá laboratoř, která prováděla testy na zvířatech, potvrdila, že ftaláty mohou způsobovat nejrůznější zdravotní poruchy, od poškození ledvin a jater až k abnormalitám reprodukčního systému. Studie, kterou nedávno provedl Dánský úřad pro životní prostředí, zase ukázala, že množství ftalátů uvolňovaných z hraček při jejich kousání dětmi může až 40krát převyšovat akceptovatelný denní příjem stanovený Evropskou komisí. Tyto skutečnosti přiměly řadu obchodníků a dokonce už i některé evropské vlády přijmout opatření, která by měla zabránit poškození zdraví dětí.

Tento týden se k rostoucímu počtu obchodů a státních úřadů, které podnikají kroky k zastavení prodeje hraček z PVC, přidali obchodníci z Belgie. FEDIS, belgický svaz reprezentující síť distributorů, oznámil belgické vládě, že se na základě principu předběžné opatrnosti rozhodl stáhnout z prodeje všechny hračky z měkčeného PVC, které jsou určeny pro děti ke kousání. Akce byla odpvědí na výslovnou žádost belgické vlády, aby tyto výrobky byly staženy z trhu.

Greenpeace vítá iniciativu belgických obchodníků, která svědčí o tom, že si stále více lidí uvědomuje rizika spojená s používáním měkčeného PVC pro dětské hračky. "Evropská komise by nyní měla učinit kroky k tomu, aby hračky z PVC byly staženy z obchodů ve všech zemích Evropské unie," říká Madeleine Cobbing z Greenpeace International. "Děti v Evropě si už nemohou dovolit čekat, my sami bychom je měli zbavit tohoto zcela zbytečného rizika, kterému je tak snadno možné se vyhnout."

"Doufáme, že i naše odpovědné orgány přijmou podobné kroky k vyloučení PVC hraček na našem trhu," vyjádřil svůj optimismus ing. Hrdinka. "Toxicita ftalátů, jejich prokázaná schopnost se z PVC uvolňovat a laboratorní důkazy, že děti kousající či cucající měkčené hračky z PVC mohou zcela zbytečně přijímat vysoké dávky těchto látek, to vše stačí k tomu, abychom na základě principu předběžné opatrnosti přestali hračky z PVC používat," dodal Hrdinka.

Václav Vašků
tiskový mluvčí Greenpeace ČR

Další informace:
Ing. Čestmír Hrdinka
tel.: 02/24 23 25 11
fax: 02/24 23 25 10

e-mail: Čestmír Hrdinka
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist