https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/greenpeace-vyslalo-lod-do-oblasti-ekologicke-havarie-v-jiznim-spanelsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Greenpeace vyslalo loď do oblasti ekologické havárie v jižním Španělsku

29. dubna 1998 | Greenpeace
Greenpeace včera vyslalo svou loď "Greenpeace" k ústí řeky Quadalquivir v jižním Španělsku. Posádka se tam připojí k místním ochráncům přírody, kteří se snaží zmírnit následky rozsáhlého úniku jedovatých látek.

K havárii došlo v sobotu, když praskla hráz odkalovací nádrže u dolu Aznalcollar, patřícímu kanadsko-švédské společnosti. Objem uniklých toxických látek, např. zinku, olova a jiných kovů, se odhaduje na 5 miliónů krychlových metrů.

Záplavu jedovatého odpadu se sice podařilo odvrátit od jednoho z nejcennějších evropských národních parků Donana, přesto však ekologický dopad může být katastrofální. "Tahle jedovatá břečka může kontaminovat podzemní vody na celá léta," upozornil Juanxo Lopez de Uralde z Greenpeace Španělsko.

Greenpeace požaduje důkladné prošetření celého případu, zejména těžařské společnosti, která důl u Los Frailes provozuje a nese tudíž za havárii odpovědnost. V dole se těží zinek, olovo, měd a stříbro.

Vybavení, které je k dispozici na lodi Greenpeace, umožní provést předběžný odhad ekologických škod. Oblastní asociace farmářů zatím počítá, že bylo postiženo nejméně 6000 hektarů zemědělské půdy, což způsobí ztrátu úrody za 2 miliardy peset (13 miliónů dolarů).

Těžké kovy, které proniknou do rezervoáru podzemní vody a do potravního řetězce, mohou mít dlouhodobý katastrofální účinek na tuto oblast i na národní park, který je domovem 6 miliónů stěhovavých ptáků a také vzácných živočišných druhů, např. rysa, vydry a orla královského.

Jedním z klíčových požadavků Greenpeace k Mezinárodnímu roku oceánů 1998 je zákaz shazování a vypouštění toxického odpadu do moře. "Tyto požadavky se vztahují i na vnitrozemské země, jejichž řeky se vlévají do moře," zdůraznila Dr. Zdeňka Bubeníková, koordinátorka toxické kampaně Greenpeace ČR. "Katastrofa v jižním Španělsku znovu ukázala, že jediný způsob, jak zabránit úniku obrovského množství jedů a rozsáhlé ekologické destrukci, je přestat tyto jedy produkovat."

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Pro další informace kontaktujte prosím:

Juanxo Lopez de Uralde (na palubě MV Greenpeace)
mobil: 00 34 09 46 89 54
tel.: 00 31 6 531 057 38
Eva Hernandez (na místě havárie)
mobil: 00 34 09 46 89 54
Holger Roenitz, Greenpeace International
mobil: 00 31 6 535 047 01

Greenpeace ČR:
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
mobil: 0603/414 739
e-mail: vvasku@diala.greenpeace.org


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist