https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/greenpeace-zruste-nebezpecnou-chemii-v-centru-mesta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Greenpeace: Zrušte nebezpečnou chemii v centru města

29. srpna 2000 | Greenpeace
Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace dnes vyzvala primátora Ústí nad Labem a ústeckou firmu Spolchemii, aby neodkladně zastavili nebezpečnou chlorovou výrobu nacházející se jen pár set metrů od centra města. Únik nebezpečného epichlorhydrinu je další ze série nehod, které chlorovou výrobu v Ústí nad Labem provázejí.

Greenpeace je přesvědčeno, že se úniky epichlorhydrinu a jiných nebezpečných látek mohou opakovat, přičemž nelze vyloučit ani rozsáhlou havárii ohrožující zdraví obyvatel města. Greenpeace opakovaně varovalo před možnými důsledky havárie chlorové výroby v ústecké Spolchemii, která se nachází nedaleko centra města. Začátek výroby nebezpečného epichlorhydrinu spadá do 60. let a i přes určitou modernizaci je výrobní zařízení velice zastaralé. Se stárnoucí technologií se riziko úniků jedovatých látek nebo jiné havárie neustále zvyšuje.

Spolchemie podle vyjádření mluvčího magistrátu porušila dohodu a město o úniku nebezpečného epichlorhydrinu neinformovala. „Doufáme, že pan primátor a městští zastupitelé konečně procitnou a pochopí, že lidské životy tisíců Ústečanů jsou důležitější, než pochybný zisk soukromé firmy,“ prohlásil Dr. Čestmír Hrdinka, ředitel kampaní české pobočky Greenpeace. „Věříme, že konečně přistoupí k logickému kroku a vytlačí velice rizikovou chlorovou chemii alespoň za brány města tak, jak to již v minulosti bylo navrženo.“

Chlorová chemie představuje i přes jistá opatření z posledních let vysokou zátěž pro okolní prostředí. Chlororganické sloučeniny pocházející z chlorové výroby se uvolňují do ovzduší a unikají s odpadními vodami do řeky Labe. Chlorová výroba v centru města však ohrožuje i samotné obyvatele Ústí nad Labem.

„Spolchemie musí s nebezpečnou výrobou téměř v centru města skončit . Za cynismus nejhrubšího zrna bychom považovali pokusy pokračovat v chlorové výrobě dalších 5 až 10 let. Přišel čas, aby firma skončila s „lakováním na zeleno“ a začala konečně skutečně jednat s ohledem na občany města a životní prostředí,“ zdůraznil Hrdinka.


Další informace:
Dr. Čestmír Hrdinka,
ředitel kampaní tel.: 02/24 31 96 67, fax: 02/311 22 89, mobil: 0603/443140 e-mail: chrdinka@cz.greenpeace.org

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist