https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/grenpeace-zada-o-urychlene-vysetreni-mozne-zavady-na-primarnim-okruhu-temelina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Grenpeace žádá o urychlené vyšetření možné závady na primárním okruhu Temelína

8. září 2000 | Greenpeace
Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace dnes vyzvala k urychlenému vyšetření, zda při montáži potrubí hlavního cirkulačního okruhu temelínského reaktoru (tzv. primární okruh) nedošlo k chybě, která by mohla vyústit v jadernou havárii. Greenpeace se dnes obrátilo na okresního státního zástupce v Českých Budějovicích (1) a Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), aby udělali vše co je v jejich silách a případ vyšetřili dříve, než dojde k aktivaci paliva, která jakékoliv další šetření prakticky znemožní.

„Máme vážné podezření, že v Temelíně došlo k nepovolenému způsobu svaření potrubí primárního okruhu s reaktorovou nádobou. Protože hlavní chladící okruh je jedním z nejzranitelnějších míst jaderné elektrárny, je třeba neprodleně provést expertízu svárů,“ prohlásil ředitel české pobočky Greenpeace Jiří Tutter a dodal, že pokud se toto podezření potvrdí, znamenalo by to vážné ohrožení bezpečnosti JE Temelín.

Greenpeace má poznatky o tom, že během prací na primárním okruhu JE Temelín v roce 1994 údajně došlo k chybné montáži potrubí na reaktorovou nádobu. Určitá část hlavního potrubí o průměru 850 milimetrů byla nejprve přivařena k reaktorové nádobě. Poté se ale zjistilo, že je chybně otočená o 180 stupňů (vzhůru nohama). Opravu nebylo možno provést povoleným způsobem podle svářečských norem. Ty totiž vyžadují, aby po rozřezání původního sváru byla odstraněna také vedlejší tzv. přechodová zóna a další tepelně ovlivněný materiál. Tím by ovšem došlo ke zkrácení potrubí a navíc to nedovolovala geometrie tlakové nádoby reaktoru. Oprava se proto údajně prováděla za použití nepovolených metod, tedy bez odstranění přechodových zón. Potrubí bylo v místě svarů odřezáno a po pootočení na stejném místě přivařeno znova.

„Pokud byl materiál v místě svarů dvakrát vystaven vysokým svářecím teplotám a navíc dvakrát žíhán, mohlo by postupně dojít k podstatnému zvýšení jeho křehkosti a ke vzniku trhlin. Experti na jadernou problematiku nám potvrdili, že v takovém případě by mohlo dojít i k úplnému utržení potrubí hlavního chladicího okruhu od reaktorové nádoby. To by znamenalo vážnou jadernou havárii a ohrožení obyvatel,“ zdůraznil Tutter.

Greenpeace se s touto informací obrátilo na nejvyšší inspekční orgán jaderného dozoru - Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Vedení SÚJB sice připustilo, že při montáži došlo k chybě, ale údajně jiným způsobem: Chyba prý vznikla pootočením jedné části potrubí již při jeho výrobě. Na tuto chybu se údajně přišlo ještě před přivařením potrubí k tlakové nádobě reaktoru, takže oprava mohla být provedena povoleným způsobem.

Vzhledem k tomu, že Greenpeace má svědectví očitých svědků, kteří tvrdí opak - totiž že k opravě skutečně došlo nepovoleným způsobem, rozhodla se organizace podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Není totiž vyloučeno, že dokumentace o opravě, kterou má ČEZ a SÚJB k dispozici, byla záměrně zfalšována.

ČEZ namísto aby celou záležitost vyšetřil a vyvrátil tak pochybnosti, reagoval na věc podáním žaloby na organizaci Greenpeace a na jejího ředitele Jiřího Tuttera. ČEZ nyní požaduje po Greenpeace odškodné ve výši 5 milionů korun.

„Případ musí být prošetřen co nejdříve, aby se zamezilo případnému zahlazení stop. Požádali jsme dnes proto státního zástupce v Českých Budějovicích, aby byla provedena soudní expertíza svarů a inspekce veškerých dokumentů vztahujících se k tomuto případu,“ uvedl Tutter a dodal, že expertízu je nutno provést ještě před aktivací paliva.

Václav Vašků
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
Václav Vašků, Jiří Tutter, Jan Haverkamp
tel.: 02/24 31 96 67

Poznámka pro redakce:
(1) Případ má na starosti Okresní státní zastupitelství v Českých Budějovicích, JUDr. Josef Richter a JUDr. Dana Koptičová.

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist