https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/handikep-v-ceskem-lese-neni-prekazkou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK RP Správa CHKO Český les: Handikep v Českém lese není překážkou

25. května 2016 | AOPK RP Správa CHKO Český les
Autor: Bc. Markéta Mařáková, tel: +420 725 141 686
Poznávat krásy Českého lesa by mělo být umožněno i lidem, kteří mají různá zdravotní postižení. V rámci možností se jim v tom AOPK ČR, RP Správa CHKO Český les snaží pomoci. Za uplynulých 10 let bylo vybudováno 5 naučných stezek. Většina těchto stezek je dostupná tělesně postiženým. Naše nejnovější naučná stezka Sklářství v okolí Lesné byla otevřena v dubnu loňského roku a zajišťuje bezbariérový přístup po celé své délce. Tato stezka byla nedávno využita i návštěvníky s odlišným handikepem a to se zrakovým postižením. Přibližně 20 nevidomých se zúčastnilo 19. 4. a 21. 4. 2016 exkurze po stezkách Českého lesa. „Slepotou život nekončí“ – s tímhle motem se vydalo plzeňské TyfloCentrum do krás Chráněné krajinné oblasti Českého lesa. Všichni zúčastnění si z tohoto výletu odnesli spoustu zážitků.

Díky nainstalovaným tematickým interaktivním prvkům, které zpestřují a přibližují trasu, si s nadšením vyzkoušeli naslouchat zvukům přírody a zvířat na zvukovém panelu. Mnoho z nich se posadilo a osahalo dřevěnou sochu laně s kolouchem v životní velikosti. Nejvíce pozornosti však upoutal leštící stroj v Arnoštově leštírně. Zaměstnanci správy si nasadili masku na oči a vyzkoušeli si tak, jaké to je číst pomocí hmatu. Na naučné stezce Vodní svět se objevila nečekaná překážka. Bobr si postavil menší hráz pod cestou a tak nám podmáčel jediné přechodové místo. Vše naštěstí dobře dopadlo. Jsme velice rádi, že se TyfloCentru Plzeň, o.p.s. v Českém lese líbilo a těšíme se na další shledání.

Naučné stezky v Českém lese jsou přístupné lidem s různým zdravotním postižením. Úplný bezbariérový přístup umožňuje naučná stezka PR Podkovák a Sklářství v okolí Lesné po celé své trase. NS Sklářství v okolí Lesné představuje na 12 zastaveních pozoruhodnou přírodu Českého lesa a historii sklářství. NS Podkovák umožní návštěvníkům pohodlný přístup až do nitra rašeliniště, kde je zastřešená plošina s výhledem na několik drobných rašelinných jezírek obklopených typickou vegetací.
Bc. Markéta Mařáková, tel: 420 725 141 686 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist