Filip Poštulka "> Havličkův Brod zavádí chytré zelené technologie do odpadového hospodářství - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/havlickuv-brod-zavadi-chytre-zelene-technologie-do-odpadoveho-hospodarstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

meneodpadu.cz: Havličkův Brod zavádí chytré zelené technologie do odpadového hospodářství

3. prosince 2020 | meneodpadu.cz
Autor: Filip Poštulka, tel: 724104295
Okresní město na Vysočině spouští proměnu odpadového hospodářství. Cílem je dosáhnout více než dvoutřetinové míry třídění během následujících let. Úvodním krokem je zavedení evidence všech popelnic občanů v Havlíčkově Brodě. Díky tomu bude mít samospráva dokonalý přehled o složení odpadu ve městě.

Samotné označování je velkou logistickou operací. Během měsíce označili v Havlíčkové Brodě více než 6000 popelnic QR kódem. Ten obsahuje informace o:
- druhu sváženého odpadu
- velikosti nádoby
- čísle popisném

Pro lepší třídění
QR kódy budou při každém výsypu evidovány v evidenčním systému ECONIT. Načítání nádob do systému začínají provádět Technické služby města Havlíčkův Brod. Už při označování se zjistilo, že nádoby jsou často plné odpadu, který do nich nepatří. To otevírá samosprávě města prostor pro výrazné zlepšení třídění odpadu. To potvrzuje i místostarosta Zbyněk Stejskal: „Změnami v odpadovém hospodářství chceme učinit odpadové hospodářství města výrazně efektivnější. Vyhneme se tak podstatnému zvýšení místního poplatku za odpady, které by jinak přišlo po novelizaci zákona o odpadech. Od novinek si také slibujeme mnohem lepší přehled nad odpady i větší pohodlí pro občany,“ vysvětluje místostarosta a doplňuje: „Nynější označení popelnic QR kódy je úvodním a nezbytným krokem těchto změn. Těší nás, že to občané přijali s pochopení a vycházejí, i v této složité době, samosprávě vstříc.“
Díky úvodním změnám i následujícím krokům, které město plánuje, tak bude samospráva Havlíčkova Brodu dobře připravena na změnu legislativy. Kromě vyššího přehledu nad odpady, zjednoduší nový systém městu i administrativu spojenou s odpadovým hospodářstvím.

Jednoduché fungování
Systém ECONIT, který město Havlíčkův Brod zavádí je součástí komplexního partnerství města a společnosti JRK. Systém funguje jednoduše; jeho hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který načítá QR kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Technologie je přizpůsobená na míru Havlíčkovu Brodu. „V systému zástupci samosprávy vidí například to, kolik popelnic popeláři vysypali, z kolika procent byly naplněné a kolik vážily. Tím lze sledovat statistiku domácností i podnikatelských subjektů. Na základě těchto dat bude možné se systémem odpadového hospodářství města pracovat mnohem efektivněji,“ vysvětluje regionální manažer společnosti JRK Jakub Uhrecký.
Filip Poštulka, tel: 724104295
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist