https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hejkal-mobilizuje-hrozi-zamoreni-odpadkousi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Není zvěř jako zvěř: Hejkal mobilizuje: Hrozí zamoření odpadkouši!

18. srpna 2021 | Není zvěř jako zvěř
Odpadkouši se divoce rozmnožují. Opakuje se situace z roku 2019, kdy bylo na spadnutí zavalení Krkonošského národního parku odpadky, respektive odpadkouši. Krakonoš hrozil úplným uzavřením hor a neváhal v této věci naléhat na ministra životního prostředí. Nyní jsou však v ohrožení VŠECHNY NÁRODNÍ PARKY! A ve větším! Krakonošovy síly už nestačí…


Proto povstal KAPITÁN HEJKAL

Kdo to je? Ve všech ohledech mimořádně vybavený ochránce přírody, superhrdina, akční bojovník, morální aktivista a špičkový vědec. Mytická i reálná bytost v jednom – zjevení ALL INCLUSIVE. V podstatě partner Krakonoše, víly Thayany, skřítka Rašeliníčka a dalších regionálních vládců, zastánců hor a přírody vůbec.

Povstal, aby bojoval proti odpadkoušům a jejich rozmnožovačům a mobilizoval lovce odpadkoušů.

Jelikož tato veskrze duchovní bytost nedisponuje reálným tělem, s laskavým svolením režiséra a herce Jakuba Koháka si dlouhodobě propůjčila jeho. Pokud tedy tohoto populárního baviče někde spatříte, ověřte si, zda náhodou nejde o jeho alter ego KAPITÁNA HEJKALA. Ten vás nepobaví, ale v případě nevhodného chování sejme znamením hanby ze svého pověstného hanbostřílu.

Odpadkouši – mor národních parkůInvazivní čeládka odpadkoušů hyzdí a otravuje přírodu. VŠUDE! Kde se bere? Jak se rozmnožuje? Prostým odhozením obalu, hygienické potřeby, kelímku, mikrotenového sáčku, roušky, respirátoru, … V okamžiku přesunu do zeleně se dříve užitečná či užitá věc změní v zákeřného odpadkouše. Nezničitelného, prakticky nesmrtelného, nevychovatelného, zřídkakdy recyklovatelného. Tvora s perspektivou přibližně stoletého spokojeného života na čerstvém povětří.Detaily vizte v Atlasu odpadkoušů na https://www.nenizverjakozver.cz/atlas/.


Krkonošský národní park – eldorádo odpadkoušů

Tato perla naší přírody patří mezi nejvíce ohrožené, situace je zde krajně akutní. Proto budou kapitán Hejkal a jeho věrní až do konce sezony zasahovat také zde. Zavítáte-li proto do Krkonošského národního parku, dobře zvažte, zda z něho chcete odjet s HANEBNÝM CEJCHEM odhazovače, nebo skvělým pocitem LOVCE ODPADKOUŠŮ.

Nejnavštěvovanější národní park = největší zamoření odpadkouši. Je to logické a zákonité. Krkonošské trasy připomínají spíše velkoměstské promenády než horské stezky. S kterými odpadkouši tu zápasí nejvíce?

„Nejčastěji sbíráme plastové či kovové obaly od potravin, ústenky, respirátory a vlhčené kapesníčky. Turisté si stěžují, že nemají šanci odhodit odpadky jinam, protože v parku nejsou odpadkové koše,“ konstatuje ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. „Umíte si ale představit, jak po stezkách jezdí popelářské vozy? Nemluvě o tom, že je u nás často větrno, takže by odpadky stejně poletovaly všude možně. Jistě by také přitahovaly zvěř, která by v nich hledala něco k snědku.“

Odpadkové koše tedy řešením nejsou. Ani mobilní kadibudky. Proto Krkonošský národní park už v roce 2019 jako první zahájil osvětový boj, v jehož čele stál mocný Krakonoš. Neváhal vyhrožovat ministrovi životního prostředí uzavřením hor pro turisty. Spustil kampaň Není zvěř jako zvěř, při níž pro svět objevil odpadkouše, svébytný invazivní živočišný druh rodící se odhozením běžného odpadku do zeleně. Byť Krakonoš a jeho věrní bojovali, seč mohli, covidová doba paradoxně posílila šiky rozmnožovačů-odhazovačů. Proto nyní kampaň znovu nabírá na síle a expandovala také do ostatních národních parků republiky.

„Jako nejsnazší a nejúčinnější řešení se stále jeví dodržování pravidla: Co si do přírody přinesu, to si také odnesu. Kapitán Hejkal je sice mocný a činnost lovců odpadkoušů záslužná, jenže rozmnožovači-odhazovači jsou v Krkonočích stále v přesile,“ dodává R. Bohnisch.

Jak kapitán Hejkal s odpadkouši zamete?!Jak se postará, aby šli do pytle? Aby je ekologicky bezúhonní lovci sebrali, ještě než zčernají? Neúprosně! Hejkal ví, že odpadkouše lze zlikvidovat pouze dvěma způsoby:
PREVENCÍ (potírání rozmožovačů, šíření osvěty),
RESTRIKCÍ (sběr odpadkoušů a jejich transport do spalovny).
Za tím účelem zformuloval tři pilíře antiodpadkoušologismu:
PLNĚNÍ ROZKAZU: Co si do přírody přinesu, to si taky odnesu!Vysvětlení pilíře: Plnění nenáročného rozkazu je schopno citelně omezit populační expanzi odpadkoušů. V zásadě sterilizační opatření.

SBĚRNÉ LOVY Tj. mobilizace, tj. nábor armády LOVCŮ ODPADKOUŠŮ. Hejkalem a jeho stoupenci organizované i spontánní zteče – LOVY ODPADKOUŠŮ. (Info o ztečích na https://www.nenizverjakozver.cz/akce.)
Vysvětlení pilíře: Do pytle s nimi! Seberte je, než zčernají! velí pilíř. Zavřete je do příslušných nádob, odsuďte je ke smrti žehem!

ODSTŘELY ROZMNOŽOVAČŮ Označování rozmnožovačů cejchem hanby zásahem hanbostřílu.
Vysvětlení pilíře: Je to tak! Dokud my všichni – nejen kapitán Hejkal – nevypálíme neodpovědným rozmnožovačům-odhazovačům CEJCH HANBY, budou dál rozmnožovat. Odhodit odpadek v národním parku musí být společensky neodpustitelné.

Jak se připojit ke kapitánu Hejkalovi? Jak mu pomoci nebo alespoň vyjádřit podporu?
Stačí…
● Podepsat přísahu CO SI DO PŘÍRODY PŘINESU, TO SI TAKY ODNESU na https://www.nenizverjakozver.cz/ či u hejkalostánků v národních parcích a dodržovat ji. Dodržování dokladovat na sociálních sítích (https://www.facebook.com/nenizverjakozver a https://www.instagram.com/nenizverjakozver/).
● Zapojit se do LOVECKÝCH AKCÍ + LOVIT PROAKTIVNĚ NEORGANIZOVANĚ.Harmonogramy akcí na https://www.nenizverjakozver.cz/akce.
● FOTOLOVIT rozmnožovače a zostouzet je na sociálních sítích. (Byť budou jejich fota anonymní – tedy s rozmazanými obličeji či očima zakrytýma černou páskou, výchovný efekt je jistý!)

Způsobů je však víc, jistě najdete i nějaký svůj vlastní. Čím více nás bude, o to je větší pravděpodobnost, že se odpadkouše podaří vymýtit nebo alespoň jejich stavy citelně zredukovat.
Ať už tedy zavítáte do kteréhokoli z uvedených parků, probuďte v sobě DUCHA KAPITÁNA HEJKALA!

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist