Filip Poštulka "> Heřmanův Městec promění odpadové hospodářství - to bude ekologičtější - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hermanuv-mestec-promeni-odpadove-hospodarstvi-to-bude-ekologictejsi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Méně odpadu: Heřmanův Městec promění odpadové hospodářství - to bude ekologičtější

12. července 2021 | Méně odpadu
Autor: Filip Poštulka , tel: 724 104 295
Ve městě nyní, po zavedení nových technologií, vytřídili o více než polovinu více plastů či bio odpadů. Také se zde meziročně zvýšily platby od společnosti EKO-KOM o více než třetinu.

Město v rámci proměny odpadového hospodářství:

- rozdalo občanům celkem 400 zahradních kompostérů. Díky tomu již došlo k podstatnému snížení podílu biologicky rozložitelného odpadu v tom směsném.

- spustilo adresné třídění odpadu. Tímto způsobem zde třídí plast, papír a bioodpady. Většina domácností ve městě dostala ke své původní nádobě na směsný komunální odpad ještě další tři nádoby o objemu 120 litrů. Lidem se díky tomu podstatně zvýší komfort při třídění odpadu, protože s ním nemusí chodit do sběrného místa. A tím, že systém není anonymní, tak se občané chovají se k odpadům zodpovědněji.

- zavedlo moderní evidenční systém – ten umí evidovat všechny druhy odpadu. Město tak může přesně sledovat množství vytříděného směsného odpadu, papíru, plastu i bio odpadu a tomu přizpůsobit frekvenci sběrů. I díky těmto informacím tak zastupitelé mohli svozy optimalizovat – například u směsného komunálního odpadu došlo ke snížení frekvence svozu na polovinu, což přineslo další úspory.

- distribuovalo chytré kartičky – domácnosti dostaly kartičku s přiřazeným QR kódem. Když občané přinesou na sběrný dvůr odpad, obsluha ho zváží, naskenuje kartičku a kód přiřazený danému odpadu. Dvě pípnutí terminálu přinesou všechny podstatné informace – kdo a kdy jaký odpad donesl a kolik ho bylo. Celkem šlo o více než 1500 kartiček! Díky tomu budou mít zástupci města větší přehled o odpadech, a tak budou moci nastavit kroky, díky kterým bude hospodaření s odpady ještě efektivnější.

„Máme radost z toho, že díky těmto novinkám vzrostl zájem občanů o odpadové hospodářství města,“ vysvětluje starosta města Josef Kozel a doplňuje: „podstatné pro nás je, že kromě úspor, které modernější odpadové hospodářství přinese, tak bude i vstřícnější k životnímu prostředí.“
Filip Poštulka , tel: 724 104 295
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

18.7.2021 08:09
Jak jste zjistili, že došlo k podstatnému snížení podílu biologicky rozložitelného odpadu v tom směsném?
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist