https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hlaseny-prvni-pripady-prenosu-praseciho-moru-na-cloveka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ukliďme Česko z.s.: Hlášeny první případy přenosu prasečího moru na člověka

1. dubna 2018 | Ukliďme Česko z.s.
Autor: Radek Janoušek, tel: 777 176 675
To, čeho se odborníci delší dobu obávali se bohužel stalo skutečností. Prasečí mor (Moribundus porcellus) se díky DNA mutaci (1) změnil ve vysoce virulentní formu, přenosnou na člověka...

To, čeho se odborníci delší dobu obávali se bohužel stalo skutečností. Prasečí mor (Moribundus porcellus) se díky DNA mutaci (1) změnil ve vysoce virulentní formu, přenosnou na člověka... Po několika jednotlivých případech nákazy s nejasnou příčinou, odhalili lékaři jako původce rychle se šířící choroby právě zmíněnou mutaci prasečího moru. Epicentrem nákazy se stal Zlínský kraj s nejvyšší promořeností populace divokých prasat, jednotlivé případy jsou však hlášeny i z dalčích částí České republiky.

Vyhlášení stavu nebezpečí
Situace je opravdu vážná. Zlínský kraj proto dle informace Českého rozhlasu(2) v pondělí kvůli nákaze vyhlásí stav nebezpečí , jak potvrdil tamní hejtman Jiří Čunek z KDU-ČSL.
Veterináři dnes na Zlínsku kvůli moru prasat začali instalovat odchytové klece. Do boje s nemocí se navíc zapojí armádní odborníci, uvedla ve své reportáži Česká televize(3).

Policisté se od pondělí zapojí do odstřelu prasat na Zlínsku
Skupina policistů začne s lovem v pondělí večer, spolupracovat při něm bude s místními myslivci. "Policejní odstřelovače vybíráme i s ohledem na jejich případnou zkušenost s myslivostí," informoval v Českých novinách(4) mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.
,,Od nynějška zde bude platit úplný zákaz vstupu a lovu všem osobám kromě těch, které k tomu budou mít povolení. Tedy těch, kteří v zóně bydlí, myslivců, lesních hospodářů a případně zemědělců," uvedl pro iDNES(5) hejtman Čunek.

Nestandartní příznaky choroby
To, co odborníky na celém případu mate nejvíce, jsou příznaky choroby. Nakažený člověk se po krátké inkubační době začíná postupně proměňovat. Nejvíce patrné je zejména zvětšení nosu, uší a růst ochlupení na všech částech těla. Jakoby prasečí genom převážil nad původním lidským a pacienti začínají vykazovat některé fyziologické znaky shodné s prasaty. Toto se navíc děje pouze u některých nakažených, u ostatních probíhá onemocnění relativně lehčí formou, prakticky nerozeznatelnou od běžné chřipky.
Průběh choroby podle odborníků z Ukliďme česko z.s. může souviset se vztahem postiženého k pořádku, resp. spíše s jeho tendencí vytvářet nepořádek a černé skládky. Dle sdělení investigativních novinářů přímo z terénu, došlo totiž k několika překotným "prasečím" proměnám přímo na místech, kde byl zároveň nalezen pohozený odpad a odborníci momentálně vyhodnocují souvislosti mezi množstvím nalezeného nepořádku a průběhem choroby.

Oficiální místa mlčí
Ačkoli nákaza se netýká pouze Zlínského kraje, ostatní oficiální činitelé prozatím mlčí. Pouze konsternovaný ministr životního prostředí Richard Brabec nám (ve velmi krátkém monitorovaném rozhovoru) stručně sdělil: ,,Na každé prase se někde vaří voda..."

Sledujte náš Facebook(6). Celou situaci pečlivě moniturujeme a budeme Vám i nadále v průběhu dnešního dne přinášet aktuální informace o průběhu epidemie a jejím vývoji.

Poznámky:
1) U DNA virů je genom tvořen zpravidla molekulou DNA se dvěma komplementárními vlákny (double stranded - ds DNA); genom RNA virů tvoří obvykle jediná molekula RNA (single
stranded - ss RNA). Viry RNA jsou známy vysokým stupněm mutací, což jim umožňuje vytváření nových variant a snazší vyhnutí se působení imunitních mechanizmů hostitele a současně i možnost snadného mezidruhového přenosu (např. viry influenzy).
2) https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/prasata-maji-stale-co-zrat-mor-se-tak-zatim-nesiri-rika-cunek-stav-nebezpeci_1707291800_kno
3) http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/2216236-s-prasecim-morem-bude-bojovat-i-armada-na-zlinsku-uz-jsou-odchytove-klece
4) http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/policiste-se-od-pondeli-zapoji-do-odstrelu-prasat-na-zlinsku/1536716
5) https://zlin.idnes.cz/zakaz-vstupu-do-zony-s-africkym-morem-prasat-u-zlina-pcp-/zlin-zpravy.aspx?c=A170808_125832_zlin-zpravy_ras
6) https://www.facebook.com/UklidmeCesko/
Radek Janoušek, tel: 777 176 675 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist