https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hlasna-treban-dosahne-vyraznych-uspor-diky-promene-odpadoveho-hospodarstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

meneodpadu.cz: Hlásná Třebaň dosáhne výrazných úspor díky proměně odpadového hospodářství

17. června 2020 | meneodpadu.cz
Autor: Filip Poštulka, tel: 724104295
Obec Hlásná Třebaň komplexně proměnila odpadové hospodářství. To je nyní efektivnější a přineslo významné úspory – došlo k výraznému zvýšení vytříděnosti odpadů. Proměna odpadového hospodářství obce proběhla s pomocí chytrých technologií.

Tou zásadní bylo zavedení evidenčního systému. Ten umí s pomocí mobilních terminálů načítat prostřednictvím QR kódů naplněnost popelnic i druhy odpadů. Díky tomu samospráva obce přesně ví, co popelnice či pytle s odpadem obsahují. Společně se zavedením evidenčního systému spustila Hlásná Třebaň také pohodlný systém sběru tříděného odpadu dům od domu. Občané pravidelně získávají na obecním úřadě zdarma pytle a etikety s QR kódy, které obsahují informaci o dané domácnosti a druhu odpadu. Tyto kódy pak lepí na pytle s tříděným odpadem. Proměna odpadového hospodářství obce probíhá v rámci projektu Obce bez odpadu.

Zásadně vyšší třídění
V obci se třídí zvlášť do pytlů papír, plast a sklo, které se sváží pravidelně každých 14 dní. Již po roce od zavedení změn v odpadovém hospodářství zde například vzrostlo množství tříděného papíru o 127 %, plastu o 77 % či skla o 54 %, zatímco objem směsného komunálního odpadu klesl o 11 %. „Díky zavedení evidenčního systému jsme velmi brzy zaregistrovali výrazné zvýšení míry třídění,“ uvádí místostarosta obce Vnislav Konvalinka a dodává: „Adresné třídění nám také pomohlo vyřešit problém s nedostatkem místa pro umístění kontejnerů na tříděný odpad.“

Chytrá evidence
Systém, který obec zavádí, se jmenuje ECONIT. Funguje jednoduše; jeho hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který načítá QR kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Technologie je přizpůsobená přesně na míru obce Hlásná Třebaň.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist