https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hlasovani-pro-tatobitskou-lipu-jde-do-finale-zatim-je-druha
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Hlasování pro Tatobitskou lípu jde do finále. Zatím je druhá

25. února 2016 | MŽP ČR
Autor: Jana Taušová, tel: 267 122 944, 739 242 379
Tatobitská tisíciletá lípa až do 29. února soutěží v internetovém hlasování o Evropský strom roku 2016. Zatím se drží na druhém místě za dubem z Maďarska, třetí je dubo-borovice ze Španělska. Od 23. února je hlasování tajné a na webu už nebudou zveřejněny aktuální počty hlasů. Výsledky mezinárodní soutěže vyhlásí Environmental Partnership Association, jejímž členem je Nadace Partnerství, 20. dubna v Bruselu.

Tatobitskou tisíciletou lípu od začátku února hlasem podpořilo více než 30 tisíc lidí. „Jedná se zatím o nejvyšší počet hlasů, který český strom v evropské soutěži získal. Doposud se naši kandidáti umisťovali na pátých příčkách,“ komentuje Andrea Krůpová z Nadace Partnerství. Aby lípa dohnala vedoucí dub, který roste v maďarském Bátaszéku, jí však stále chybí 14 tisíc hlasů. Hlasování končí 29. února a na vítězný strom čeká finanční odměna určená na odborné ošetření nebo výsadbu v jeho okolí.

Tatobitská lípa loni na podzim zvítězila v celostátní anketě Strom roku, kde ji podpořilo více než 11 tisíc lidí. Lípě se přezdívá tisíciletá, přestože její věk odborníci odhadují spíše na 650 let. Je opředena mnoha pověstmi, objevuje se v básních a písních. Její prostorná dutina kdysi ukrývala lavičku, než ji v 50. letech rozlomila bouře. Zbylo torzo, jehož obvod nyní měří úctyhodných 940 centimetrů, které tehdy místní řemeslník zpevnil obručemi. Odlomené zbytky stromu pak ležely několik let ladem, až zcela ztrouchnivěly. Nikdo se je totiž neodvážil spálit.

Hlasování o Evropský strom roku probíhá do konce února na na oficiálních webových stránkách evropské ankety www.treeoftheyear.org
Jana Taušová, tel: 267 122 944, 739 242 379 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist