https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hlavni-mesto-pokracuje-v-pripravach-na-stavbu-parkovaciho-domu-u-stanice-metra-zlicin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hl. město Praha: Hlavní město pokračuje v přípravách na stavbu parkovacího domu u stanice metra Zličín

19. září 2022 | Hl. město Praha
Radní hl. m. Prahy na pondělním zasedání schválili pokračování v záměru výstavby parkovacího domu P+R Metropole Zličín a uzavření Head of Terms se společností CGI Metropole, s.r.o. Nyní se budou řešit konkrétní kroky se zmíněnou společností, které mají za cíl přiblížit parkovací dům výstavbě. V plánu je zde vybudovat parkoviště až pro 2 000 vozidel, přičemž hlavní město by mělo k dispozici 1 400 míst a 550 dalších by pak sloužilo pro obchodní centrum.

Hlavní město pokračuje v záměru vybudovat parkovací dům na Zličíně ve spolupráci se soukromou společností CGI Metropole, s.r.o. Podmínky „Head of Terms“ budou sloužit k tomu, aby začal proces plánované výstavby v co nejbližší době, a to i na základě memoranda o spolupráci.

„Nápad umístit parkoviště P+R o kapacitě vysoko přes tisíc míst vznikl během jednání se společností CGI Metropole, s.r.o., která má dlouhodobě záměr rozšířit zličínské obchodní centrum. Blízkost stanice metra a možnost přímého oboustranného napojení na Rozvadovskou spojku jsou vlastnosti, které jsou výhodné pro umístění parkovacího domu. Z projektu vyplynulo, že kapacita pro hlavní město by zde mohla být až 1 400 míst, což je v místě vstupu dálnice D5 do Prahy velmi zajímavá kapacita a de facto by šlo o největší parkoviště P+R v Praze. Oproti některým starším projektům v této lokalitě jde o realistické řešení, o kterém budeme dále jednat. V lokalitě připravujeme také další parkoviště P+R u budoucí stanice Depo Zličín, které bude umístěno v blízkosti Pražského okruhu,“ říká Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy.

Právě na základě Memoranda vypracovala CGI Metropole, s.r.o. studii proveditelnosti parkovacího domu režimu P+R na pozemcích ve svém vlastnictví. Dle této studie je možné na pozemky umístit parkovací dům o kapacitě až 2 000 parkovacích míst v nadzemním parkovacím domě o celkem šesti nadzemních podlažích s využitelnou střešní plochou pro další parkovací místa. V tomto objektu by bylo umístěno jak parkoviště P+R, tak komerční parkoviště obchodního centra, které by ve stejném objektu využívalo také podzemní stání.

Head of Terms v současnosti nezavazují hlavní město k investici, ale popisují a řeší budoucí dohodu, která by již byla pro hl. m. Prahu závazná. Předpokladem je, že CGI pro hlavní město vybuduje parkoviště s odhadovanou cenou 1,334 miliardy korun bez DPH (finance poskytne metropole), přičemž k dispozici bude mít Praha právo užívání 1 400 parkovacích míst. V rámci jeho stavby bude vytvořeno i dalších 550 parkovacích míst, které podle předpokladu zaniknou na pozemku společnosti CGI kvůli výstavbě domu. Nově vystavěné parkoviště bude v majetku společnosti CGI Metropole, s.r.o., avšak s věcným břemenem hlavního města.

Parkoviště je v současnosti plánováno s oboustranným napojením na Rozvadovskou spojku, čímž by nebyla více zatížena Řevnická ulice. Výhodou domu je pak docházková vzdálenost mezi P+R a stanicí metra Zličín (činí cca 350 metrů z nejvzdálenějšího parkovacího místa), což bude motivací pro řidiče pro odstavení vozidla a pokračování formou MHD. Zároveň nejsou potřeba další návazné investice na infrastruktuře stanice metra a ani stávajícího dopravního terminálu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist