Aleš Miklík "> Hlavní úkoly nového ministra zemědělství: Zlepšit dotace a řešit přemnoženou zvěř - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hlavni-ukoly-noveho-ministra-zemedelstvi-zlepsit-dotace-a-resit-premnozenou-zver
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Hlavní úkoly nového ministra zemědělství: Zlepšit dotace a řešit přemnoženou zvěř

3. ledna 2022 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Před nově jmenovaným ministrem zemědělství stojí podle Hnutí DUHA několik výzev ke zlepšení stavu krajiny v České republice. Podle ekologické organizace musí urgentně zlepšit zemědělské dotace, aby pomáhaly naší krajině, a také zajistit snížení množství zvěře, která brání obnově našich lesů.

Obě témata už ve své dočasné funkci otevřel zastupující ministr zemědělství Marian Jurečka: odvolal generálního ředitele Lesů ČR Josefa Vojáčka a znovuotevřel jednání o zemědělských dotacích v rámci Společné zemědělské politiky. Jen jejich přenastavením je podle ekologů možné zajistit, aby do roku 2030 minimálně 10 % zemědělské plochy sloužilo k ochraně biodiverzity a co nejdříve byla čtvrtina zemědělských ploch obhospodařovaná v ekologickém režimu. Zároveň musí připravit opatření, která pomohou lepšímu přirozenému zadržování vody v krajině nebo zajistit šetrnější užívání pesticidů a umělých hnojiv. [1] To slíbila samotná vládní koalice v koaliční smlouvě. [2]

Ekologické organizace a vědci již před Vánoci apelovali na ministra Jurečku, aby neodesílal návrh dotací Evropské komisi, připravený předchozí vládou a přepracoval ho v souladu s předvolebními sliby a koaliční smlouvou. Ministerstvo zemědělství před koncem roku toto přepracování přislíbilo. [3] Ekologické organizace však zatím nebyly pro další jednání nijak osloveny a nebyly také stále vypořádány jejich připomínky, které zaslaly již v polovině listopadu. Kromě technické schůzky 28. prosince, na kterou ekologické organizace pozvány nebyly, ministerstvo přislíbilo další schůzky v lednu. O jejich termínech či obsahu zatím není nic známo.

Martin Rexa, koordinátor zemědělské kampaně Hnutí DUHA řekl:
“Vítáme, že ministr Jurečka a jeho nástupce Zdeněk Nekula uznali potřebu upravit návrh zemědělských dotací. Jinak by totiž nemohli naplnit své předvolební sliby. Očekáváme, že ministerstvo tento čas využije k zapracování připomínek ekologických organizací či Ministerstva životního prostředí, které byly předchozím vedením Ministerstva zemědělství ignorovány. Úprava dotací je zásadní, pokud chceme připravit naši krajinu na klimatickou změnu, zvrátit úbytek hmyzu a ptáků a zachránit naši půdu pro další generace.”

Jiří Beneš, pracovník programu Krajina z Hnutí DUHA řekl:

“Pro ozdravení našich lesů po kůrovcové kalamitě je nutné, aby ministr Nekula zajistil rychlé přijetí novely zákona o lesích. V ní je zejména potřebné prodloužit lhůty k zalesnění a umožnit vyšší podíl ponechaného mrtvého dřeva při těžbě. Lesy urgentně potřebují i novelizaci (a následně vypracování nového) zákona o myslivosti, díky níž by se lov zvěře odvozoval od množství škod a posílily práva vlastníků půdy.

Ve spolupráci s novým ředitelem Lesů České republiky by měl nastupující ministr zemědělství změnit strategii podniku tak, aby se zastavila plošná devastace chráněných krajinných oblastí neefektivní těžbou kůrovcem napadených stromů a soustředit se na řešení kalamity v hospodářských lesích.”


Kontakty:
Martin Rexa, koordinátor zemědělské kampaně Hnutí DUHA, 775 894 642, martin.rexa@hnutiduha.cz
Jiří Beneš, pracovník programu Krajina Hnutí DUHA, 606 078 021, jiri.benes@hnutiduha.cz

Poznámky pro editorky a editory:
[1] https://www.hnutiduha.cz/aktualne/zmente-zemedelske-dotace-jinak-nenaplnite-predvolebni-sliby-koalicni-smlouvu-ekologicke
[2] https://www.pirati.cz/assets/pdf/KOALICNI_SMLOUVA.pdf
[3] https://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2021_ministerstvo-zemedelstvi-upravuje.html

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

4.1.2022 06:25
Bláboly. Jsou to zejména ekologisti, kdo podporoval kroky k úbytku hmyzu, ptáků a biodiverzity. A jen ekologista si může myslet, že vyhlazením zvěře se něco zlepší.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

6.1.2022 06:08
Úkolem každého ( tedy i nového ) ministra je naplnit stranickou kasu. A co dělat s přemoženými Duháky, kteří rabují z druhé strany ?
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist