https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hnuti-duha-jeseniky-spustilo-petici-za-zachranu-nadrazi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Hnutí DUHA Jeseníky spustilo petici za záchranu nádraží

2. prosince 2020 | Hnutí DUHA
Spolek Hnutí DUHA Jeseníky požádal dopisem Ministerstvo dopravy o převod budovy nádraží v Dětřichově nad Bystřicí do majetku spolku. Tato nabídka převzít nádraží a ušetřit státnímu rozpočtu 1,2 milionu korun určené na zbourání byla však Správou železnic odmítnuta. Proto spolek spustil internetovou petici za záchranu nádražních budov na adrese: https://www.petice.com/zachrame_nadrazi_na_trati_olomouc__krnov?u=6510572&uv=30758087. Chce tak přimět úředníky k zahájení dialogu o záchraně kulturního dědictví namísto jeho předražené likvidace.

Ministerstvo dopravy (Správa železnic) rozhodlo o demolicích nádražních budov nebo jejich částí na trati Olomouc - Bruntál. Již v letošním roce má proběhnout demolice nádraží v Dětřichově a demolice částí budov v Moravském Berouně a Valšově. Na další nádraží nyní úředníci zpracovávají dokumentaci. Na tyto práce jsou v rámci "rekonstrukcí" budov připraveny v rozpočtu ministerstva značné částky: 26,740 mil. Kč (Dětřichov nad Bystřicí), 31, 289 mil. Kč (Moravský Beroun) a 26,008 mil. Kč (Valšov). Tento svůj postup ministerstvo zdůvodňuje havarijním stavem budov a údajným nevyužitím. Přitom zde vede jedna z důležitých tratí jesenického předhůří a navíc ministerstvo ani na vyžádání nedokázalo havarijní stav prokázat posudkem statika, ale jen nepodepsanou nedatovanou zprávou s fotografiemi poškozených míst. Hnutí DUHA Jeseníky se domnívá, že demolice nádražních budov, které se chystají po celém území ČR, by něměly být řešením zanedbání údržby a správy majetku ze strany Správy železnic.

Ivo Dokoupil, koordinátor Hnutí DUHA Jeseníky řekl:
"Jenom barbaři likvidují kulturní hodnoty, které se zachovaly a které vybudovali předci. Náš kraj je bohužel významně postižený hospodařením komunistů, všude potkáváme ruiny kostelů, vesnic a domů. Nechceme se proto nečinně dívat, jak Správa železnic ignoruje historickou hodnotu technických staveb a staletých nádraží na trati 310. Náš spolek má ve svých řadách spoustu dobrovolníků i odborníků z řad stavařů nebo památkářů, zachránili jsme již gotický kostel v Pelhřimovech a rychtu v Karlovicích a jsme připraveni zachránit nejen nádraží v Dětřichově, ale podílet se na záchraně i dalších budov. Doufáme, že petice přiměje úředníky a politiky jednat."


Kontakt:
Ivo Dokoupil, 777 787 92, ivo.dokoupil@tiscali.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist