Eva Pernicová "> Hnutí DUHA oficiálně zahájilo „Týdny pro krajinu 2024“ - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hnuti-duha-oficialne-zahajilo-tydny-pro-krajinu-2024
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Hnutí DUHA oficiálně zahájilo „Týdny pro krajinu 2024“

28. června 2024 | Hnutí DUHA
Autor: Eva Pernicová, tel: 734 770 020
Hnutí DUHA oficiálně zahájilo již 27. ročník letních výprav do oblíbených lokalit české a moravské kotliny za účelem chránit lesy, divočinu a fyzicky se tak zapojit do obnovy přírody kolem nás. Oblíbené akce se účastní více než stovka dobrovolníkůa zájemců z celé republiky. „Z krajiny se pomalu vytrácí život a s ním i naše vzpomínky. Místa, která nám přirostla k srdci, mizí. Společně s dobrovolníky vrátíme život zpět tam, kam patří. Abychom se měli kam vracet i my.“

Tento rok, již tradičně, budou dobrovolníci a dobrovolnice pomáhat v osmi týdenních turnusech, kde se zapojí do aktivit, které zahrnují činnosti jak obnovovat rašeliniště, ochraňovat cenné louky, sbírat a sušit byliny nebo pečovat o zeleninu na statku. Pomáhat budou také s odstraněním dopadů kůrovcové kalamity či s uzdravováním zemědělské krajiny.

Prvním turnusem, který proběhl tento týden, se uskutečnil na Dobro-družném statku [1] na jihu Moravy. Účastníci se zaměřili na vše, co souvisí s pěstováním zeleniny, např. pletí záhonů, sklizeň plodin, výsev nebo péči o sazenice. V rámci exkurze na farmě se seznámili s lokálním způsobem pěstování zeleniny, tzv. market gardeningem [2], týkající se ekologického zemědělství pod značkou BIO [3]. Uskutečnily se vzdělávací přednášky o příběhu statku, komunitou podporovaném zemědělství a cestě soběstačnosti. Dobrovolníci se také vydali na hranici Národního parku Podyjí, kde ochutnali místní víno v biovinařství u Znojma.

Společné vaření ze surovin vypěstovaných přímo na statku a z dalších lokálních potravin vznikla pohodová domácí atmosféra a soulad mezi účastníky. Díky ekologickému přístupu k pěstování zeleniny je Dobro-družný statek také součástí Živého regionu Podbrněnsko [4], který propojuje lokální produkci a spotřebu.

Týdny pro krajinu a čas strávený na krásných místech v přírodě jsou v plném proudu. Dalšími místy, kam dobrovolníci zamíří pomáhat, jsou např. Jeseníky, Beskydy, Šumava nebo Bílé Karpaty. Nahlédněte do seznamu, která oblíbená místa a atraktivní lokality jsou v plánu v dalších týdnech až do konce prázdnin.

Eva Pernicová, tisková mluvčí, říká: „Vlivem doby, která nás nutí, být prakticky neustále online jsou Týdny pro krajinu ideální možností, jak se odpoutat od každodenních starostí okolo nás. Velmi se těšíme na setkání s našimi dobrovolníky a dobrovolnicemi, kteří se letos našich týdnů účastní. Vzájemné spojení sil a souznění hodnot, pomoci naší krásné české a moravské krajině, zásadně ovlivňuje naše společné směřování v budoucnu.”

Filip Baťa, koordinátor Týdnů pro krajinu z Hnutí DUHA, říká: „Akce se snaží propojit zážitky v přírodě s pocitem dobře odvedené práce. Široké veřejnosti přináší možnost se aktivně a prakticky podílet na řešení problémů současné české krajiny. A to přímo pomocí v terénu a pod dohledem zkušených osob, které se na daných místech věnují ochraně přírody již celá léta."

Michal Bajgart, koordinátor Týdnů pro krajinu z Hnutí DUHA, říká: „Dobrovolníci a dobrovolnice na Dobro-družném statku a Sociálním podniku Jasan podporují činnost místních ekologických zemědělců, se kterými dlouhodobě spolupracujeme v rámci konceptu Živý region. Pod značkou Živý region Hnutí DUHA realizuje pilotní BIO region v ČR, který podporuje rozvoj ekologického zemědělství, krátkých dodavatelských řetězců a odbytu lokálních potravin z regionů.”

Termíny a místa lokalit Týdnů pro krajinu pro rok 2024:
1. 29. 6. - 6. 7. 2024 - Sociální podnik Jasan, Velké Hostěrádky, Jihomoravský kraj
2. 6. 7. - 13. 7. 2024 - Město Albrechtice
3. 13.7. - 20. 7. 2024 - Jeseníky
4. 4. 8. - 11. 8. 2024 - Beskydy
5. 10. 8. - 17. 8. 2024 - Kvilda, Šumava
6. 18. 8. - 25. 8. 2024 - Kutiny, Jihomoravský kraj
7. 24. 8. - 31. 8. 2024 - Radějov, Bílé Karpaty

___________________

Týdny pro krajinu podporují výzvu „Zachraňme lesy“ [5], která nyní spojuje více než 85 500 lidí v apelu na poslance a poslankyně, aby připravili lepší zákon o myslivosti a zemědělské turnusy v rámci značky Živý region, který podporuje rozvoj ekologických zemědělců a odbytu místní produkce v Jihomoravském kraji.

Týdny pro krajinu se konají za finanční podpory nadace Alstom, Evropské Unie v rámci projektu BESTbelt a díky podpoře individuálních dárců a dárkyň, a veřejnosti v rámci sbírky „Daruj kelímek“.


Poznámky:
[1] Dobro-družný statek na seznamu adresáře farmářů - https://www.adresarfarmaru.cz/1021912-dobro-druzny-statek
[2] Termín „Market Gardening“ představuje ekologicky smýšlející práci na farmách o malé rozloze, které na této ploše pěstují desítky druhů zeleniny. Cílem farmářů je poskytnout tuto produkci lokálně a zabránit tak dovážení do vzdálených regionů.
[3] Ekologické zemědělství je formou obhospodařování půdy bez používání umělých hnojiv, chemických přípravků, postřiků, hormonů a umělých látek. Označení BIO podléhá certifikaci. https://www.adresarfarmaru.cz/page/ekologicke-zemedelstvi
[4] Živý region směřuje k vytváření BIO regionů, ve kterých významná část lokálních hráčů spolupracuje na udržitelném hospodaření s místními zdroji. Tímto posílí a rozvine kvalitu i kvantitu lokální produkce a lokální spotřeby ekologických potravin a inspiruje tak další mikroregiony v ČR.https://zivy-region.cz/
[5] Výzva Zachraňme lesy - https://zachranmelesy.hnutiduha.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist