https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hodina-zeme-vyjadri-solidaritu-k-lidem-i-planete.vyzyva-zapojte-se-online
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZO ČSOP Veronica: Hodina Země vyjádří solidaritu k lidem i planetě. Vyzývá: Zapojte se online

27. března 2020 | ZO ČSOP Veronica
Autor: Hana Machů, tel: 739569264
Více než 100 obcí v České republice, včetně osmi statutárních měst, v sobotu 28. března večer podpoří celosvětovou Hodinu Země. Symbolicky tak deklarují, že považují ochranu klimatu za významnou. Stejně jako stovky jednotlivců, kteří si stanovili svůj klimatický závazek. Přidat se můžete i vy. Akce se koná každoročně na celém světě, letos online. Celosvětovou kampaň Hodina Země koordinuje v ČR Ekologický institut Veronica.

V centru Prahy postupně zhasne 10 pražských dominant, podle historické doby jejich vzniku, od dvanáctého století až po jednadvacáté. Praha tak chce poukázat na skutečnost, že bez příznivého životního prostředí by to celá staletí nešlo a klimatické změny proto nesmějí zůstat bez pozornosti ani dnes.

Některé obce si daly klimatické závazky, nejrozsáhlejší cíle má Frýdek-Místek, který se chce zaměřit na snižování spotřeby energií, výměnu domácích kotlů za bezemisní, nebo na šetrnou dopravu. Další významné závazky si stanovili ve Starém Plzenci nebo v Praze 7. Své klimatické závazky si dávají i další subjekty - firmy, hotely a školy.

Hodina Země je určena i pro jednotlivce. Společně se zavázali uspořit ve svých domácnostech již 860 tun CO2. “Vyzýváme každého, aby se ještě připojil, dal si svůj klimatický závazek a pomohl zvýšit celkovou úsporu CO2. Registrovat se můžete na webu Hodiny Země. Zde máte na výběr ze 13 navrhovaných opatření nebo si můžete stanovit závazek vlastní”, říká Petr Ledvina z pořádajícího Ekologického institutu Veronica.

Hodina Země je nejrozsáhlejší celosvětová klimatická akce, ve které si od roku 2007 miliony lidí připomínají nutnost snížení příspěvku lidstva ke změnám klimatu. V České republice se koná od roku 2010.

www.hodinazeme.cz
www.earthhour.org
https://www.facebook.com/events/654178665390734/

Kontakty:
· Petr Ledvina, Ekologický institut Veronica, petr.ledvina@veronica.cz, 776 057 637, koordinátor kampaně
· Yvonna Gaillyová, Ekologický institut Veronica, yvonna.gailly@veronica.cz, 777 323 792, expertka na klimatickou změnu
· Hana Machů, Ekologický institut Veronica, hana.machu@veronica.cz, 739569264
.........................

Co je hodina Země?
Hodina Země je každoroční mezinárodní akce zavedená Světovým fondem na ochranu přírody (World Wildlife Fund, zkráceně WWF). První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy cílem organizátorů bylo atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Na hodinu tehdy zhasla světla na slavné budově australské opery, do kampaně se zapojily více než 2 miliony lidí. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu. Každoročně ji v ČR koordinuje Ekologický institut Veronica.

Do Hodiny Země 2019 se v České republice zapojilo rekordních 165 obcí, 77 firem, přes 750 jednotlivců, 11 památek. Konalo se 14 veřejných akcí. Zhasly hlavní památky největších měst v Praze, Brně, Ostravě i Plzni a veřejné osvětlení ve stovce menších obcí. Na celém světě se zapojilo 187 zemí, zhaslo 3000 významných památek a připojily se miliony jednotlivců a organizací.

Letos si současná situace vynutila zaměření akce na jednotlivce a průběh především online. K lidem míří výzva, aby si stanovili konkrétní závazek pro snížení svého dopadu klima.Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí, www.sfzp.cz a www.mzp.cz.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jarek Schindler

28.3.2020 13:41
Řekl bych, že je to pouhý nesmyslný "ekoodpustek". Prázdné gesto. Může mi někdo říci o kolik se sníží, díky této hodince, produkce CO2 ?
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist