Kateřina Horáčková "> Holandský investor se snižuje k mafiánským praktikám - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/holandsky-investor-se-snizuje-k-mafianskym-praktikam
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MRKEV, občanské sdružení: Holandský investor se snižuje k mafiánským praktikám

23. dubna 2008 | MRKEV, občanské sdružení
Autor: Kateřina Horáčková, tel: 604 414 901
Již více než rok se obyvatelé malé obce Solany na Litoměřicku snaží zabránit plánu holandského investora přestavět bývalý kravín na konci obce na velkokapacitní prasečák. Již více než rok probíhá proces posuzování vlivu na životní prostředí, podle zákona 100/2001Sb. Loni na jaře podepsalo petici proti záměru celé zastupitelstvo obce a naprostá většina obyvatel Solan. Obec navíc přistoupila ke změně ve znění Územního plánu, aby plán zastavila.

Ve zkratce – za rok by mělo do Solan přijet přes 100.000 selat z Holandska o váze 10kg, během 38 dnů být vykrmeno – krmnou směsí z argentinské GMO soji a obilí – a pak putovat dále na východ. Některá mají být vykrmena do plné váhy 105kg. To vše v kotcích, na roštech bez možnosti pobytu venku. Vzniklá kejda se má míchat s GM kukuřicí, kterou má pěstovat místní ZD - bývalý majitel areálu. Vzniklý bioplyn se spálí a prodá se elektřina z tzv. obnovitelných zdrojů.

Proti stavbě prasečáku se vyslovuje naprostá většina obyvatel obce (obavy z hluku, dopravy, zápachu a nebezpečí zamoření svých pozemků, které mají v nájmu u zemědělského družstva), a ani úředníci, kteří se procesu účastní, by takovou „tovární výrobu masa“ nechtěli mít za domem. Investor a jeho známí na krajském úřadu v Ústí nad Labem však nepřestávají lobbovat za tzv. ekologickou provoz. V poslední době se uchýlili dokonce k napadání těch, kteří žijí v Solanech, a aktivně se účastní VEŘEJNÉHO procesu posuzování vlivu na ŽP.

Falešné jednání + anonymní dopisy
Asi před měsícem přišel k nám na farmu údajný zástupce firmy, která se zabývá obchodem s masem kuřat a křepelek v kvalitě bio. Měl zájem o naší biozeleninu a další produkty, ale neměl ani vizitku a nepředstavil se. (jak jsme zjistili, firma Drůbeží sen, za kterou se vydával, s bio-masem vůbec neobchoduje). Dnes již víme, že šlo o nového mluvčího holandského investora.

Lidem v Solanech a Děčanech se pak ve schránkách objevily anonymní dopisy obsahující informace z výše uvedeného setkání na biofarmě a označující o.s. MRKEV za agresivní manipulátory, spasitele bojující „svatou válku“ a přirovnávající nás k sektě. Pomlouvačné dopisy také napadaly, a to velmi podrobně, připomínky zaslané k záměru Farmy Solany na Krajský úřad v rámci posuzování vlivu na životní prostředí.

Pisatel anonymu nedosáhl svého - lidé jsou ještě více přesvědčení, že takového investora-souseda ve vsi opravdu nechtějí. Místním lidem je jedno, kdo přesně ten anonym sepsal. Je jim ale jasné z které strany tenhle útok přichází a ve stylu, jaký používal poznávají konkrétního zastánce stavby prasečáku – bývalého majitele objektu. Ten je také krajským zastupitelem. Dopisy byly rozneseny (jako placená služba) Českou poštou, která při smluvním objednání ani zběžně nezkontrolovala obsah a odmítá sdělit totožnost odesilatele. Navíc nám sdělila, že při sepisování takových smluv nekontroluje totožnost odesilatele.

Odhalení špióna
Fiktivní zájemce o biozeleninu přišel na Veřejné projednání záměru prasečí farmy v Solanech a jen velmi nerad se představil - Ing. Milan Křivohlavý, vlastní agenturu PRAGMA plus s.r.o., která se specializuje na mediální služby pro tzv. „problémové firmy“. Jeho služeb využívá také firma KNAUF, která u Krupky na Teplicku postavila továrnu na výrobu izolace z minerální vaty. Obyvatelé žijící v okolí díky únikům škodlivin trpí kašlem, pálením očí a zápachem. Podle sdružení Arnika patří firmě KNAUF také první místo v množství vypouštěného formaldehydu, který se řadí mezi rakovinotvorné látky. Pan Křivohlavý je navržen na ZELENOU PERLU za svůj výrok týkající se neškodnosti formaldehydu. (Zelená perla je anketa o antiekologický výrok, takže vlastně sestra Ropáka roku)

Co na to Krajský úřad?
Již během procesu posuzování vlivu na ŽP došlo k několika procesním pochybením, která teď prošetřuje MŽP. Tak například: dokumentaci záměru vypracoval ing. Pantoflíček a k posouzení projektu byl vybrán ing. Vraný. Zákon o EIA zakazuje, aby tito dva lidé spolupracovali na vyřizování připomínek. Kraj mohl vybrat z 800 autorizovaných osob, ale vybral zrovna toho, se kterým si již 4x v minulosti navzájem posuzovali podobné záměry. Ing. Vraný je navíc registrovaným biozemědělcem a poradcem Svazu Pro-bio, ale to jeho svědomí nezabraňuje nás přesvědčovat o tom, že roštové ustájení je lepší, než chov na slámě nebo dokonce chov venku.

19. 3. 2008 proběhlo v Solanech veřejné projednání záměru, za účasti zástupců Krajského úřadu z Ústí/Labem, médií a asi 60 obyvatel. Jednání trvalo skoro 5 hodin a slyšet bylo zejména dotazy na nedostatky dokumentace a posudku a nezodpovězené připomínky zaslané občany, občanskými sdruženími i obecním úřadem. Investor mohl znovu naživo vyslechnout obavy a výtky místních obyvatel. Z veřejného projednání se pořizuje zvukový záznam a potom zápis, na základě kterého se má Krajský úřad rozhodnout.

V zápise z veřejného projednání chybí několik důležitých vystoupení zastupitelů obce a přesto, že ze Solan mluvilo několik obyvatel, je opakovaně napadáno to, že nejvíce negativních argumentů vzneslo o.s. MRKEV a pozvaní odborníci na proces EIA. Vyzdvihován je naopak souhlas bývalého majitele areálu, který má dodávat GM kukuřici do bioplynové stanice.

Co s tím?
V současné době je proces EIA skoro u konce a čeká se na výsledek šetření MŽP a stanovisko KÚ. I kdyby bylo stanovisko souhlasné, tak to neznamená, že se prasečák postaví, jelikož velkou zbraní obce je to, že změnila znění Územního plánu tak, aby intenzivnímu chovu prasat zabránila. Jako občanské sdružení jsme se snažili udělat všechno podle Zákona, naučili se podrobnosti o procesu EIA, konzultovali spoustu odborníků, vyjadřovali se podle zvyklostí zákona, zaktivizovali místní občany. Díky tomu mají místní větší zájem o budoucnost obce a vidí teď lépe souvislosti mezi levným vepřovým kolenem a stavem vozovek v obci. Většina odborníků a úředníků souhlasí s tím, že takovým způsobem sice jde dnešní zemědělství, ale že je to proti zdravému rozumu.

Během tohoto „případu“ se nám objasnilo mnoho nečistého – ve srovnání s tím je prasečí kejda léčivé bahýnko. Jedná se jenom o prasečák a lidé na různých vysokých postech se nestydí porušovat nejen předpisy, ale i pravidla slušného chování, a nechat si za to dokonce zaplatit. Takže, jestli se u vás v obci chystá něco podobného, buďte připraveni na vše a hlavně: nebojte se!

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist