https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hospodarsky-vybor-snemovny-by-mel-podporit-hospodareni-statu-ne-miliardove-prijmy-uhlobaronu.zitra-se-na-nem-utkaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA a Greenpeace ČR: Hospodářský výbor Sněmovny by měl podpořit hospodaření státu, ne miliardové příjmy uhlobaronů. Zítra se na něm utkají ministryně o těžební poplatky

19. března 2019 | Hnutí DUHA a Greenpeace ČR
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Zítra odpoledne se na půdě vlivného poslaneckého Hospodářského výboru [1] odehraje další kolo zápasu mezi ministryní průmyslu Martou Novákovou a ministryní financí Alenou Schillerovou. Ministryně Nováková chce, aby hnědouhelné těžební firmy dále platily velmi nízké těžební poplatky, což by znamenalo, že do zahraničí budou dál odtékat obří dividendy. Naopak ministryně Schillerová požaduje, aby bylo co nejdříve zrušeno moratorium bránící jejich zvyšování [2].

Stanovisko premiéra Andreje Babiše a ministra životního prostředí Richarda Brabce ke sporu není známo. V minulosti usilovali o zvýšení těžebních poplatků a je to i slib programového prohlášení vlády [3].

Toto předběžné projednání novely horního zákona - která přitom kvůli zmíněnému sporu a nesouladu s programovým prohlášením ještě neprošla vládou - ve výboru ukazuje, že tlak těžebních společností na pokračování výhodného penězovodu je stále silnější. Hnutí DUHA a Greenpeace naopak apelují na poslance a poslankyně, aby se postavili za zájmy občanů, obcí a krajů - tedy podpořili zrušení moratoria a zvýšení poplatků. Peníze jsou potřeba na sociálně citlivou transformaci "uhelných" krajů.

Nedávná analýza výročních zpráv hnědouhelných společností ukázala, že v letech 2009-2017 vyplatily soukromé těžební společnosti téměř 25 miliard dividend svým majitelům (z toho 22 miliard firmy bývalé Mostecké uhelné Pavla Tykače své mateřské firmě v daňovém ráji na Kypru). Kdyby v letech 2009-2017 tvořily poplatky 10 % tržní ceny (a ne jen 1,5 % do roku 2016 a cca 3,5 % od roku 2017), výnosy státu by byly o 15 miliard Kč vyšší (z toho 7,5 miliard od soukromých společností). Majitelé by se přitom stále těšili ze zisku a rozhodně nemuseli propouštět zaměstnance [4].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Česká republika se potřebuje co nejdříve zbavit závislosti na těžbě a spalování uhlí. K tomu je potřeba také zastavit penězovody uhlobaronů do daňových rájů a zvýšením těžebních poplatků nasměřovat peníze krajům, obcím, místním lidem a horníkům. Hospodářský výbor zítra ukáže, jestli hájí zájmy státu a občanů, nebo zájmy uhlobaronů."

Lukáš Hrábek z Greenpeace ČR řekl:
"Naši odpůrci nám občas neprávem vyčítají, že se nezajímáme o horníky, o chudé rodiny a o zaměstnanost v regionech. Opak je pravdou, budoucnost uhelných regionů po skončení těžby a spalování uhlí nám velice leží na srdci. Zvednutí těžebních poplatků u uhlí a u lithia je jedním ze způsobů, jak vrátit peníze zpět do těžce zkoušených uhelných regionů a pomoci jim ve spravedlivé transformaci. Tu by měly zaplatit hlavně firmy, které na těžbě dosud s posvěcením od státu vydělávaly. Pokud členové a členky hospodářského výboru dají přednost velkým firmám před lidmi, budou to oni, kteří kašlou na horníky, chudé rodiny a zaměstnanost v regionech."


Kontakty:
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Lukáš Hrábek, Greenpeace, 603 443 140, lukas.hrabek@greenpeace.org

Poznámky:
[1] http://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=3512&z=12527 (je zařazen do bodu "různé", tedy přijde na řadu cca po 15h)
[2] https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/2746409-novakova-chce-dodrzet-lhutu-kdy-stat-nemuze-menit-poplatky-za-tezbu-schillerova-je
[3] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/rezignaci-na-zvyseni-poplatku-z-tezby-vlada-porusila-svuj-program-ve-prospech-uhlobaronu
[4] http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2019/02/shrnuti_analyzy_vz_hnedouhelnych_spolecnosti_2009-2017.pdf
Jan Piňos, tel: 731 465 279
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

19.3.2019 14:32
Zrušit uhelné elektrárny samozřejmě ano. Ale co za ně? A čím napájet elektromobilitu? Pánové Koželouh a Hrábek by měli jasně říci i "B" když řekli "A"
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist