https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/humanitarni-krize-v-indonesii-se-zhorsuje-kolegove-vyslali-do-oblasti-lekarsky-tym
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Charita ČR: Humanitární krize v Indonésii se zhoršuje, kolegové vyslali do oblasti lékařský tým

6. října 2018 | Charita ČR
Charita Česká republika se jako jedna z prvních organizací celosvětové sítě Charit zapojila do mezinárodní pomoci, o kterou požádala indonéská vláda. Od vyhlášení sbírky zaslali dárci na sbírkový účet Charity pro Indonésii již více než čtvrt milionu korun. Sbírka dále trvá a probíhají také jednání o konkrétní podobě české pomoci. V kontaktu jsme také s kolegy z německé Charity, která už má od čtvrtka na místě svůj zdravotnický tým.

Zprávy z ostrova poničeného zemětřesením a následnou vlnou tsunami přinášejí stále se zvyšující čísla potvrzených obětí, v tuto chvíli víme o 1 424 mrtvých a 2 a půl tisících zraněných. Naši kolegové distribuují první pomoc v oblasti, kde bylo zničeno 70 tisíc příbytků. Odhaduje se, že humanitární pomoc nyní potřebuje 200 tisíc Indonésanů. S přibývajícím časem také klesá naděje, že záchranáři naleznou v troskách domů ještě nějaké přeživší.

První pomoc od místní Charity se podařilo dostat do postižené oblasti ve středu. Její pracovníci distribuovali zatím 7 tun rýže a 500 balíků pitné vody. Indonéská Charita rozdává v zasažených oblastech pokrývky, karimatky, celty, hygienické potřeby i oblečení. Doprava do těchto oblastí je ovšem velmi komplikovaná, překonat k nim vzdálenost 500 km obvykle trvá 9 hodin, ovšem cesty jsou teď poničené. Přerušeny jsou dodávky elektrického proudu i paliva. Zdroje pitné vody byly kontaminovány.

„Děkujeme českým dárcům za finanční podporu a jejich účast s oběťmi této přírodní katastrofy. Umožňují nám rychle se zapojit do celosvětové charitní pomoci a zareagovat na potřeby indonéských lidí,“ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.

Naše partnerská Charita Německo, s níž jsme v kontaktu, vyslala ve spolupráci s místní univerzitou do města Palu, které leží v jedné z nejpostiženějších oblastí, lékařský tým. Více než 40 lékařů, zdravotních sester, asistentů a dalšího zdravotnického personálu pomůže ošetřit lidi, zraněné při zemětřeseních a tsunami, a to ve spolupráci s lékařskými zařízeními přímo v terénu a místními nemocnicemi.

V samotném Palu a jeho okolí zůstávají odříznuté oblasti, kam lze dodávky pomoci dopravit pouze pěšky. Některá tato místa jsou stále zcela nepřístupná a není jasné, jaká v nich panuje situace. Vše ještě komplikují nefungující komunikační sítě.

Je to týden, co indonéský ostrov Sulawesi (Celebes) postihlo zatím nejsilnější ze série zemětřesení, a to o síle 7,4 stupňů Richterovy škály a následně vlna tsunami a erupce vulkánu Soputan. V Indonésii česká Charita působila řadu let po úderu vln tsunami v prosinci 2004. Řídili jsme zde projekty na obnovu bydlení a zemědělství.


Konto pro Indonésii:
Charita vyhlásila sbírku, přispět je možné také prostřednictvím dárcovské SMS.
Sbírkový účet Charity Česká republika, číslo účtu 55660022/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 115.

Dárcovská SMS:
Přispět je možné rovněž prostřednictvím dárcovské SMS na číslo 87 777: DMS CHARITASVET 30, 60 nebo 90
Cena jedné DMS je 30, 60 resp. 90 Kč. Službu provozuje Fórum dárců.

Na sbírkové konto a prostřednictvím DMS čeští dárci přispěli k 5. říjnu částkou přes čtvrt milionu korun.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist