https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/i-diky-top-09-konecne-zmizi-autovraky-z-ulic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

TOP 09 Královéhradecký kraj: I díky TOP 09 konečně zmizí autovraky z ulic

Poslanecká sněmovna schválila návrh zákona, který umožní obcím a městům jednoduše odstraňovat autovraky ze svých ulic. V současné době je zákon bezzubý. Na vraky s propadlou technickou kontrolou, které překážejí na silnicích, nemají starostové měst žádné páky a čekají na novelizaci.

„V Červeném Kostelci máme v tuto chvíli 5 vozidel, která nám dlouhodobě blokují parkovací místa v našem městě. Dlouhodobě usilujeme o čisté ulice a veřejná prostranství. Pomocí městské policie monitorujeme situaci dlouhodobě zaparkovaných, nebo lépe řečeno odložených vozidel. Netrpělivě jsme očekávali legislativní pomoc při řešení těchto problémů a velice vítáme schválení návrhu zákona, který problematiku odstraňování autovraků z ulic řeší,“ říká starosta města Červený Kostelec Rostislav Petrák (TOP 09).

Podle novely zákona bude nově možné autovraky odstranit už ve chvíli, kdy nepoužívaný vůz nebude mít více než tři měsíce platné osvědčení o technické způsobilosti stanicí SME a STK.

„V městě Hostinném je počet autovraků pouze v řádu jednotek kusů, ale i tak jsou některé na problémových místech. Jednání o jejich odstranění bývá zdlouhavé, nejprve musí kompetentní instituce, zde městská policie, konstatovat, že se jedná o vrak. Není tu ani tak podstatná prošlá STK, ale vizuální stav vozidla, jestli tzv. vykazuje známky autovraku. Pak je na něj vylepena výzva majiteli žádající o odstranění. Když se tak nestane, odstraní vrak obec a náklady poté vymáhá na majiteli. Myslím, že podobně jako v Hostinném, je to i v dalších obcích Královéhradeckého kraje. Jakékoliv zjednodušení tohoto stavu by jistě bylo přínosné,“ komentuje zastupitel města Hostinné Vladimír Junek (TOP 09).

Poslanci TOP 09 ve spolupráci s komunálními politiky podali změnu zákona již začátkem října 2018.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist