Sun Contracting "> IEA očekává rekordní narůst fotovoltaiky za rok 2021 a stabilní růst do roku 2026 - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/iea-ocekava-rekordni-narust-fotovoltaiky-za-rok-2021-a-stabilni-rust-do-roku-2026
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Sun Contracting: IEA očekává rekordní narůst fotovoltaiky za rok 2021 a stabilní růst do roku 2026

17. prosince 2021 | Sun Contracting
Autor: Sun Contracting
Mezinárodní energetická agentura (IEA) tento týden představila svou zprávu „Obnovitelné zdroje energie 2021 – Analýza a prognózy do roku 2026“. Dokumentuje tak předpoklad dalšího silného růstu světového fotovoltaického trhu, který se podle odhadů IEA letos zvýší o 17 procent a dosáhne rekordní úrovně výstavby téměř 160 gigawattů. Další stabilní růst se předpokládá až do roku 2026.

Ve srovnání s rokem 2020 očekává IEA, že se do roku 2026 kapacita výroby energie z obnovitelných zdrojů zvýší o více než 60 %. Podle IEA by do té doby mohlo být na celém světě instalováno celkem více než 4800 gigawattů obnovitelných zdrojů energie, což odpovídá současné celkové globální kapacitě fosilních a jaderných elektráren. V příštích pěti letech by se tak obnovitelné zdroje podílely na celosvětovém rozšíření kapacit výroby elektřiny z téměř 95 procent. Polovina z toho připadá na samotný rozvoj fotovoltaiky. IEA proto předpokládá, že přírůstek kapacity obnovitelných zdrojů v letech 2021 až 2026 bude o 50 % vyšší než v období 2015 až 2020.

Světový vývoj do roku 2026
Čína bude v nadcházejících letech nadále zaujímat vedoucí postavení ve světě. IEA očekává, že celkový instalovaný výkon v oblasti rozvoje fotovoltaiky a větrné energie dosáhne v roce 2026 v Číně 1200 gigawattů, tento cíl je oficiálně stanoven až na rok 2030. IEA rovněž předpokládá silný růst obnovitelných zdrojů v Indii, Evropě a USA. Tyto čtyři trhy budou dohromady představovat přibližně 80 % celosvětových přírůstků.

Částečné odstranění překážek
Pokud by vlády dokázaly odstranit klíčové překážky jako např. problémy s povolováním a integrací do sítě, nejednotné politické přístupy a nedostatečný systém výkupních cen, mohly by značně urychlit rozvoj obnovitelných zdrojů energie navzdory vysokým cenám komodit. Průměrný roční přírůstek kapacit obnovitelných zdrojů v období do roku 2026 po odstranění těchto překážek by tak měl být o čtvrtinu vyšší než v základním scénáři IEA. I s touto ambicióznější výstavbou by však svět zdaleka nedosáhl kapacity potřebné pro dosažení nulových emisí do roku 2050. Aby se tak stalo, musely by se fotovoltaika, větrná energie a další zdroje v letech 2021-2026 rozšířit dvakrát rychleji, než se předpokládá v základním scénáři.

Smluvní fotovoltaika jako alternativa
Sun Contracting nabízí možnost, jak urychlit výstavbu fotovoltaiky. Její řešení se nazývá Photovoltaic Contracting, které se především zaměřuje na co největší využití dostupné plochy. Za poskytnutí volné plochy nebo střechy, na které je firmou Sun Contracting fotovoltaický systém provozován, je vypláceno měsíční nájemné. Vyrobená elektřina nemusí být spotřebovávána přímo na místě, ale může být zcela dodávána do veřejné distribuční sítě. Společnosti Sun Contracting je následně vyplácena výkupní cena za každou kilowatthodinu energie.

Portrét firmy
Společnost Sun Contracting AG a její dceřiné společnosti působí ve fotovoltaickém průmyslu již více než jedenáct let a obzvláště úspěšné jsou se svým energetickým konceptem Photovoltaic Contracting. S projektovaným a instalovaným výkonem 92,8 MWp ve čtyřech zemích se Sun Contracting řadí k největším fotovoltaickým firmám v Evropě. Kromě instalace a provozu fotovoltaických elektráren je skupina Sun Contracting již několik let úspěšná také v oblasti udržitelných investic. Dceřiná společnost Sun Invest AG nedávno vydala dva investiční produkty. Jde o dluhopisy Sun Invest Registered Euro Bond 2021 a Sun Invest Registered CHF Bond 2021, které lze upisovat online přímo u emitenta.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist