https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ii.vyzva-pro-podani-zadosti-o-prispevek-na-peci-o-krkonosske-louky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: II. výzva pro podání žádosti o příspěvek na péči o krkonošské louky

10. března 2020 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Správa Krkonošského národního parku podporuje péči o cenné krkonošské louky. Díky několika běžícím projektům finančně podporujeme hospodáře na 120 lučních lokalitách. V rámci projektu Obnovný management krkonošských luk z programu OPŽP je možné nyní zažádat o příspěvek na hospodaření na dalších vybraných krkonošských loukách.

„Krkonošské louky jsou vedle arkto-alpínské tundry a zdejších lesů třetím fenoménem, pro které byly Krkonoše v roce 1963 vyhlášeny národním parkem,“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. „Naši předci je vytvořili před staletími a pokud na nich nebudeme pravidelně hospodařit, zaniknou. Krkonošské louky jsou unikátním přírodním i kulturním dědictvím. Hledáme proto hospodáře, kteří mají zájem se o louky starat dlouhodobě, ať sečí či pastvou dobytka,“ dodal Böhnisch. Na lokalitách, kde se delší dobu nehospodařilo, bude hospodářům s obnovou luk pomáhat pracovní skupina KRNAP (výřezy náletu, likvidace invazivních druhů rostlin, úklid kamenů či úprava vodního režimu).

V loňském roce jsme v rámci projektu Obnovný management krkonošských luk podpořili péči na 37 lučních lokalitách. Nyní vypisujeme již II. výzvu pro podání žádosti o příspěvek na péči o krkonošské louky.

Žádost o příspěvek je možné podat na lokality:

Lokality s počátkem obnovy v roce 2020, kde dosud není hospodář znám:
Bártlovka
Benecko – Zlatá vyhlídka
Harrachov - Rýžoviště – jihovýchod
Harrachov - Rýžoviště – severozápad
Husí Boudy
Kukačka
Labská – Hotel Styl
Svatý Petr
Tabulové Boudy
Třídomí
Vilémov – louky nad silnicí
Vojtěšice – Na vršku


Lokality s již etablovanými hospodáři, kteří budou vyzváni individuálně:
Harrachov – Rýžoviště – západ
Kukačka, pracovní plocha
Bouda na Pláni
Bouda v Obřím dole
Davidovy Boudy
Dolské Boudy
Eliščino údolí
Horní Malá Úpa – Orlice
Hromovka
Kukačka
Nad Velvetou
Niklův vrch
Vebrovy Boudy
Zabyly
Přední Struhadla
Šímovy Chalupy

Bližší specifikaci k jednotlivým lokalitám najdete ve II. výzvě: https://www.krnap.cz/uredni-deska/vyzva-ii-k-podani-zadosti-o-prispevek-na-obnovu-hospodareni-na-vybranych-luc-enklavach-evl-krkonose/

Formulář žádosti je ke stažení na webových stránkách Správy KRNAP https://www.krnap.cz/uredni-deska/ a webu projektu life.krnap.cz. Taktéž na webových stránkách a vývěskách místních obcí.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist