https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/iniciativa-discovereu-dalsich-20-000-mladych-lidi-bude-letos-moci-objevovat-evropu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Evropská komise: Iniciativa DiscoverEU: dalších 20 000 mladých lidí bude letos moci objevovat Evropu

15. ledna 2020 | Evropská komise
V rámci čtvrtého a zatím posledního kola iniciativy DiscoverEU, do kterého přišlo asi 75 000 přihlášek z celé Evropy, získá časovou jízdenku přibližně 20 000 mladých lidí ve věku 18 let. Tito mladí Evropané, kteří byli vybráni na základě stanovených kritérií pro účast a kvót přidělených jednotlivým členským státům, mohou v době od 1. dubna do 31. října 2020 strávit na cestách až 30 dní.

Místopředseda Schinas, který je odpovědný za podporu evropského způsobu života, uvedl: „Od dubna se 20 000 mladých lidí vydá na nezapomenutelnou cestu, během které budou objevovat krásy EU. Díky tomu, že své putování budou moci sdílet se svými vrstevníky a s lidmi v jiných zemích, bude cesta příjemným a nevšedním zážitkem. Rovněž se stanou součástí širší neformální a otevřené sítě, jež se snaží ukázat, co znamená objevování našeho kontinentu, jeho bohatství, rozmanitosti a solidarity.“

Komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Mariya Gabrielová k tomu uvedla: „Cestování po Evropě a setkávání se s mladými lidmi z jiných zemí prohlubuje vzájemné mezikulturní porozumění, zlepšuje jazykové dovednosti a zvyšuje sebevědomí. DiscoverEU je spolu s činnostmi v oblasti solidarity a dobrovolnictví financovanými z Evropského sboru solidarity nedocenitelnou iniciativou pro neformální učení.“

Úspěšní uchazeči budou nyní kontaktováni a mohu začít s přípravou své cesty. Cestuje se hlavně vlakem, nicméně je možné použít i jiné dopravní prostředky – autobus, trajekt nebo výjimečně i letadlo –, aby byl zajištěn rovnocenný přístup do všech míst kontinentu. Kromě časové jízdenky je účastníkům k dispozici i podpora a informace, například ohledně udržitelného cestování. Mladí lidé se zároveň mohou stát ambasadory iniciativy DiscoverEU a svou cestu prezentovat. Dále jsou vyzváni, aby prostřednictvím sociálních médií navazovali kontakty s ostatními cestovateli a sdíleli s nimi své zážitky.

Během léta se všichni mohou zúčastnit společných setkání DiscoverEU na různých místech Evropy. Tato setkání jsou zaměřena na témata související s iniciativou DiscoverEU. Letos je to udržitelná zelená Evropa. K dalším aktivitám patří dobrovolnická práce a příprava zelené trasy pro mladé cestovatele.


Souvislosti

Komise zahájila iniciativu DiscoverEU v červnu 2018 na základě návrhu Evropského parlamentu. V rámci prvních tří kol přihlášek dostalo možnost cestovat po Evropě přibližně 50 000 mladých lidí. Na rok 2020 vyčlenil Evropský parlament na DiscoverEU částku ve výši 25 milionů eur. Další kolo podávání přihlášek a aktuální informace Komise včas oznámí na Evropském portálu pro mládež.

Vzhledem k tomu, že je o iniciativu DiscoverEU velký zájem, pracuje Komise neustále na jejím zlepšování. Využívá k tomu zpětnou vazbu získanou od cestovatelů i od klíčových zúčastněných stran. Účastníci prvních kol považují iniciativu DiscoverEU za cennou a inkluzivní zkušenost, která přispívá k občanské angažovanosti, osobnímu růstu a rozvoji dovedností. Cestování přispívá k samostatnosti mladých lidí a pomáhá rozvíjet klíčové schopnosti, jako jsou jazykové dovednosti, interkulturní povědomí a citlivost. Dále zlepšuje odolnost, organizační schopnosti a schopnost řešit problémy. Dvě třetiny účastníků navíc uvedly, že bez DiscoverEU by si jízdenku nemohli z finančních důvodů dovolit. Někteří z účastníků cestovali poprvé v životě samostatně – bez rodičů či zákonných zástupců.

V květnu 2018 Komise navrhla, aby se iniciativa DiscoverEU stala nedílnou součástí budoucího programu Erasmus na období 2021–2027. Pokud tento návrh schválí Evropský parlament a Rada, budou během daných sedmi let této iniciativy moci využít další stovky tisíc mladých lidí ve věku 18 let.


Další informace
Otázky a odpovědi - https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/qanda_20_63
Informativní přehled - https://europa.eu/youth/sites/default/files/discovereu_factsheet.pdf

Další informace jsou k dispozici na Evropském portálu pro mládež (https://europa.eu/youth/travelling_cs), na stránce European Youth na Facebooku, Twitteru a Instagramu.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist