Tereza Gyurjánová "> Iniciativa Každá plechovka se počítá i letos připomíná Světový den životního prostředí sběrem plechovek a edukací v Praze - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/iniciativa-kazda-plechovka-se-pocita-i-letos-pripomina-svetovy-den-zivotniho-prostredi-sberem-plechovek-a-edukaci-v-praze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Každá plechovka se počítá: Iniciativa Každá plechovka se počítá i letos připomíná Světový den životního prostředí sběrem plechovek a edukací v Praze

1. června 2023 | Každá plechovka se počítá
Autor: Tereza Gyurjánová, tel: 603980841
Ambasadoři iniciativy Každá plechovka se počítá se během soboty 3. června budou pohybovat po vybraných pražských lokacích, kde budou se svými výraznými zelenými recyklačními batohy nejen vybírat vypité nápojové plechovky, ale také propagovat hlavní poselství celého turné: hliníkové plechovky jsou při správném třídění nekonečně recyklovatelné. Akci podporuje i městská část Praha 2, kde se ambasadoři s recyklačními batohy budou pohybovat na akci DobroSwap, a to mezi 13. až 14. hodinou v nově zrekonstruovaném Jamrtálu v parku Folimanka pod Nuselských mostem.
Iniciativu osobně podpoří i starostka Prahy 2 Alexandra Udženija, která se sama aktivně zapojí do sběru prázdných plechovek. „Cirkulární ekonomika, recyklace, správné třídění materiálů, to všechno jsou témata, kterým se na Praze 2 dlouhodobě věnujeme a bereme je opravdu vážně. I proto jsem iniciovala DobroSwap, kde dáváme přebytečným věcem nový smysl a novou šanci. Osvěta ohledně správného třídění hliníkových plechovek je namístě, protože se tak každý z nás může vcelku jednoduše zapojit do procesu, který ve výsledku šetří přírodu i energie,“ říká starostka Prahy 2 Alexandra Udženija.
Veřejnost bude moci i letos mimo jiné obdivovat ohromující pixelcan – speciální instalaci z více než 2000 plechovek, která bude z vypitých plechovek vznikat za účasti návštěvníků a kolemjdoucích přímo na pražské náplavce během závodů Pražských primátorek, a to již od pátku 2. června. Prázdné plechovky od nápojů budou použity na vytvoření pixelovaného velkoformátového nástěnného obrazce, jehož námět pro letošní ročník vytvořil architekt a designér Jerry Koza.
„Můj autorský koncept je inspirován dětstvím a počátky počítačových her. Návrh jsem pojal primárně jako abstrakci. Baví mě představa, jak s tím minimalismem musí lidský mozek pracovat. Navíc je na tom návrhu jasně daný místní kontext, který pro diváka funguje jako nápověda. Pro mě to je i jakési zkoumání, jakým minimálním způsobem jde zobrazit dané téma, to je totiž také moje paralela k ekologii a udržitelnosti. Neplýtvat prostředky, energií a snažit se ji znovu využít. Proto jsem také velice rád tento projekt podpořil,“ říká Jerry Koza, jeden ze spoluzakladatelů Ateliéru SAD. Na náplavce bude během závodů Pražských primátorek zároveň umístěno velké kovové srdce na sběr nápojových plechovek.
Z exkluzivního sociologického průzkumu*, který pro iniciativu Každá plechovka se počítá udělala agentura STEM/MARK, vyplývá, že až třetina konzumentů (34 %) stále vyhazuje plechovky do směsného odpadu. Další pětina tak učiní, pokud nablízku není ta správná nádoba na kovový odpad (19 %). Právě více sběrných nádob na tříděný kovový odpad v blízkosti bydliště by podle většiny respondentů (70 %) pomohlo důslednějšímu třídění a následné recyklaci plechovek.
„Z průzkumu je jasně vidět, že více než 50 % dotázaných plechovky stále netřídí. Největší problém lidé vidí v nedostatku míst, kam plechovky vhodit. Tomu by mohla napomoci i budoucí implementace zálohového systému na plechovky, o jejíž podobě se aktuálně hodně diskutuje. Stále ale zůstanou místa, která zálohový systém nepokryje, jakou jsou právě venkovní akce a eventy, a právě proto jsme tady my a naši ambasadoři s batohy, naše kovové srdce a pixelcan,“ říká k akci za iniciativu Každá plechovka se počítá její organizátorka Tereza Gyurjánová. A dodává: „Zároveň se téměř polovina dotázaných (43 %) domnívá, že udržitelný nápojový obal znamená nekonečně recyklovatelný. To je pro nás skvělá zpráva, protože přesně o to se snažíme: vysvětlit lidem, že vhozením plechovky do kovového odpadu mohou osobně podpořit cirkulární ekonomiku a přispět tak k větší ochraně životního prostředí.“
International Recycling Tour každoročně probíhá první červnový víkend v řadě velkých měst po celé Evropě, mimo jiné v Marseille, Vídni, Varšavě, Seville, Grazu, Dublinu, Budapešti, Bruselu a dalších. „Tím, že se spojíme při oslavách Světového dne životního prostředí a využijeme nekonečný potenciál recyklace hliníku, chceme inspirovat ke změně chování a pomoci dosáhnout stoprocentní recyklace plechovek v Evropě i mimo ni. Proto vyzýváme všechny – spotřebitele, místní úřady, značky i organizátory akcí –, aby spojili své síly a našli lepší způsoby, jak recyklovat na cestách, a přitom se bavili,“ říká David Van Heuverswyn, ředitel Every Can Counts Europe.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist