https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/iniciativy-z-jizniho-kavkazu-sdili-zkusenosti-v-cr.zastupci-a-zastupkyne-odvaznych-a-ambicioznich-iniciativ-podporovanych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

NESEHNUTÍ: Iniciativy z jižního Kavkazu sdílí zkušeností v ČR. Zástupci a zástupkyně odvážných a ambiciózních iniciativ podporovaných NESEHNUTÍm přijeli na studijní stáž

20. listopadu 2019 | NESEHNUTÍ
Autor: Eva Jašková
Na pozvání NEzávislého Sociálně Ekologického HNUTÍ - NESEHNUTÍ přicestovali v těchto dnech do České republiky zástupci a zástupkyně arménských a abcházských občanských iniciativ. Tito lidé se ve svých zemích věnují například ekologickým tématům, ověřování pravdivosti informací a nezávislé sociální žurnalistice.

Na programu dvanáctidenní stáže mají setkání se zástupci českých neziskových organizací, nezávislých médií a dalších institucí. Stážisté a stážistky navštíví například redakce A2larmu a DeníkuN, Rádio svobodná Evropa, setkají se zástupci Greenpeace, Hnutí DUHA, Nadace Via i Limity jsme my a seznámí se s prací serverů Demagog.cz, Manipulatori.cz a neziskovou organizací Post Bellum. Absolvují rovněž školení zaměřené na rozvoj facilitačních dovedností a problematiku ověřování informací.

Na jižním Kavkaze se tyto iniciativy věnují ekologickým a sociálním tématům.

Fedor Kornienko z iniciativy Kalemon , se zaměřuje převážně na sociální long-reads. Kalemon je platformou pro dlouhé články (tzv. longreads), kde skrze osobní příběhy přibližují společností opomíjená témata. Podařilo se jim začít bořit tabu v arménské společnosti, když jeden z jejich článků spustil arménskou vlnu #meetoo, kdy se po silném osobním příběhu začaly ozývat desítky dalších žen, které zažily sexuální násilí.

Hayk Grigoryan z nově založené neziskové organizace Green Armenia NGO, která se snaží zmapovat odkaliště rudných dolů, které jsou v Arménii jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí, jejich cílem je, aby místní úřady zabezpečily a označily tato odkaliště a tlačí na rudné společnosti, aby tyto problémy s jedovatými látkami zodpovědně řešily.

Ani Khachatryan z iniciativy Armenian Environmental Front, která vede dlouhý boj proti otevření zlatorudného lomu Amulsar na jihu Arménie u lázeňské vesnice Džermuk, kde probíhá blokáda příjezdových cest místními již více než rok.

Ani K. spolu s Olegem Dulgaryanem z organizace Center for Community Mobilization and Support v Alaverdi přijeli do Česka krom načerpávání inspirace a sdílení zkušeností s českými neziskovými organizacemi také rozvíjet své facilitátorské schopnosti.

Zástupci abchazského sociálně kulturního fondu se věnují ekologickým a sociálním tématům, zejména ve městech Gagra a Picunda. Ve své další práci se chtějí zaměřit na boj s dezinformacemi, ověřování informací a fact-checking. Jedním z výstupů jejich studijního pobytu by měl být konkrétní plán aktivit zaměřených na toto téma.

Brněnská nevládní organizace NESEHNUTÍ pomohla iniciativám naplánovat občanské kampaně a poskytla jim i finanční podporu, aby kampaně a projekty mohly realizovat. Podpora občanským aktivitám spočívá také v odborných konzultacích, ve výměně zkušeností i v studijních pobytech u českých organizacích věnujících se obdobnému tématu.

„Věřím, že pokud použijeme stejné nástroje a přizpůsobíme je národním sociálním a politickým rozdílům, tak si díky těmto zkušenostem usnadníme naši práci a budeme schopni se vypořádat s našimi úkoly a cíli efektivněji a přiblížit se tak ke konečnému cíli - silné a prosperující občanské společnosti.“ uvedl jeden ze stážistů Fedor Kornienko z iniciativy Kalemon.

NESEHNUTÍ působí v oblasti jižního Kavkazu již osm let a za tuto dobu podpořilo více než čtyřicet nejrůznějších kampaní a projektů.

Studijní pobyt i další aktivity NESEHNUTÍ na jižním Kavkaze jsou financovány z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci programu transformační spolupráce.


Kontakty:
Milan Štefanec, NESEHNUTÍ, milan.stefanec@nesehnuti.cz
Jaromír Němec, NESEHNUTÍ, jaromir.nemec@nesehnuti.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist