https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/investicni-rozpocet-prahy-2019-proc-se-branit-ekologickemu-kolapsu-kdyz-si-muzeme-v-zoo-postavit-model-arktidy-a-utracet-za
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených Praha: Investiční rozpočet Prahy 2019: Proč se bránit ekologickému kolapsu, když si můžeme v zoo postavit model Arktidy a utrácet za stavby pro minulé tisíciletí?

27. února 2019 | Strana zelených Praha
Stovky měst po celém světě řeší hrozící ekologický kolaps s přímými dopady na bezpečnost obyvatel Česka. Vedení Prahy mezitím řeší simulaci Arktidy v pražské zoo a investičně náročné stavební megaprojekty z minulého tisíciletí. Mnohé z nich nejsou dosud hotové mj. proto, že nikdy neoplývaly přínosem pro životní prostředí. Navíc, jestli kdy budou realizované, tak nejdřív v tak vzdálené době, že už to podle OSN bude z hlediska naší bezpečnosti úplně jedno.

Občanům, kteří od ledna žádají vedení Prahy, aby se postavilo za jejich budoucnost a revidovalo své strategie ve světle aktuálních hrozeb, posílá vedení Prahy výmluvy na vlastní neinovativnost a absenci ambicí. Když současně vláda na jejich ochranu rezignovala, proč se nesnaží aspoň vládě opoziční strany ve vedení hlavního města?

“Investiční rozpočet Prahy pro rok 2019 počítá s investicemi na simulaci Arktidy s ledními medvědy v pražské zoo, na pavilon medvědovitých šelem, na pavilon pand velkých, na pavilon goril nebo na pavilon australské zvířeny v pražské zoo. To jsou náhrady za devastované životní prostředí a hračky, ne řešení bezpečnostních problémů, které ohrožují blízkou budoucnost obyvatel Prahy i živočišných druhů, které v pavilonech najdeme” uvádí Vít Masare, spolupředseda Zelených v Praze.

Dle dostupných informací a vyjádření primátora Hřiba a náměstka pro životní prostředí Hlubučka rozpočet pro rok 2019 nikterak nepočítá s extra penězi na ochranu obyvatel Prahy před dopady klimatických změn.

“Další stovky milionů jdou na na zvyšování kapacit pro automobilovou dopravu, jejíž růst v desetiletích, kdy se takovéto stavby realizovaly, je přitom jednou z hlavních příčin společných bezpečnostních problémů,” dodává Vít Masare.

Očekávaný nedostatek vody pro průmysl, zemědělství a lidi, zvýšený tlak na migraci do Evropy a nedozírné vymírání živočišných druhů včetně hmyzu zásadního pro ekosystém, na kterých se Praha dnešním nastavením svého fungování v rámci Česka zásadní měrou podílí, tak zůstávají danajským darem dnešních politiků pro ty mladší, kdo dnes nerozhodují. Společně dnes bojujeme o naši budoucnost.
tisknout poslat  twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist