Tiskové oddělení MŽP "> Investujeme do smysluplné péče o životní prostředí. 180 milionů posíláme na ekologickou výuku dětí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/investujeme-do-smysluplne-pece-o-zivotni-prostredi.180-milionu-posilame-na-ekologickou-vyuku-deti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR a SFŽP ČR: Investujeme do smysluplné péče o životní prostředí. 180 milionů posíláme na ekologickou výuku dětí

29. června 2022 | MŽP ČR a SFŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Vzniknou další přírodní zahrady školek a škol, rozjedou se nové kurzy environmentální výchovy a děti zamíří do přírody pro zlepšení zdraví i porozumění tématům životního prostředí. Díky hned třem nově vyhlášeným dotačním výzvám z Národního programu Životní prostředí tak získá environmentální vzdělávání a osvěta v oblasti změny klimatu další vzpruhu. Z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR a také z Národního plánu obnovy na ně Ministerstvo životního prostředí vyčlenilo téměř sto osmdesát milionů korun.

„Posilujeme třicetiletou tradici ekologické výchovy u nás, investujeme do zlepšení povědomí dětí o přírodě a oživujeme jejich vztah k životnímu prostředí kontaktem s přírodou, ať už na táboře nebo na školní zahradě. Poznávání světa okolo nás i všech změn, ke kterým dochází v souvislosti se změnou klimatu, je důležité pro naši budoucnost. Díky dotačním výzvám mohou i školy zpestřit a doplnit výuku. Nezapomínáme ani na budoucí učitele, pro které je také jedna z výzev určena,“ vysvětluje ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Přírodní zahrady
Dotační výzva č. 5/2022 nabízí školám, školkám a dalším vzdělávacím institucím možnost získat peníze pro posílení výchovy u předškolních dětí a žáků základních a středních škol s vyšším využíváním kontaktu s přírodním prostředím. Žadatelé si mohou díky dotaci vybudovat přírodní zahrady, které následně slouží předškolním dětem. Ty mohou v přírodním prostředí pozorovat brouky, rostliny, vodní režim a další přírodní procesy, a zároveň se učí venku. Výzva z Národního programu Životní prostředí navazuje na předchozí výzvy stejného typu, díky kterým vznikly už stovky přírodních zahrad.

„Téma životního prostředí je u mladé generace stále více populárnější, a to i díky naší podpoře ekovýchovných projektů, kam se nepochybně řadí i přírodní zahrady u školských zařízení, na kterých lze v praxi řadu přírodních procesů srozumitelně demonstrovat. Doposud jsme investovali do 1 088 takových projektů částku přes 400 milionů korun a po dotacích se vždy jen zaprášilo,“ informuje ministryně Anna Hubáčková.

Peníze z výzvy lze využít na zázemí pro subjekty inspirované konceptem lesní mateřské a základní školy, stejně tak i na vybudování i úpravy venkovních areálů a pozemků základních, středních škol a vyšších odborných škol pro podporu výuky ve venkovním prostředí.

Novinkou výzvy je rozšíření okruhu možných žadatelů oprávněných příjemců podpory o vyšší odborné školy, lesní základní školy a příspěvkové organizace zřízené územním samosprávným celkem, například Domy dětí a mládeže. Naopak žádat nemohou střediska Environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO), pro které nabízíme k využití jiné zdroje.

„Pro zájemce je připraveno 100 milionů korun, přičemž minimální výše podpory na jeden projekt je 100 tisíc korun a maximální 500 tisíc korun. Žádosti mohou elektronicky podávat letos od 3. října do 30. listopadu, nejpozději však do vyčerpání alokace,“ upřesňuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Osvěta klimatické změny
Dotační výzva 6/2022 z Národního programu Životní prostředí podpoří denní a pobytové výukové programy, konkrétně se zaměřením na téma klimatické změny, které chce zprostředkovávat starším dětem a mládeži od 2. stupně základní školy až po studenty vysokých škol, myslí také na členy zájmových uskupení v té samé věkové kategorii. Dotace budou vypláceny ze zdrojů Národního plánu obnovy, připraveno je celkem 46,5 milionu korun.
Oprávněnými žadateli jsou všechny právnické osoby, které splní předepsané podmínky programu a výzvy s výjimkou obchodních korporací, politických stran a hnutí a organizačních složek státu. U denních a pobytových ekologických výukových programů pro děti a mládež může žadatel obdržet na projekt podporu ve výši 50 až 300 tisíc korun. Dotace na jednu osobohodinu činí 50 korun u denních programů a 80 korun u pobytových programů. Příjem žádostí začíná 1. července 2022 a trvá do konce října 2022.

Výukové programy pro děti i učitele
Dotace z výzvy č. 7/2022 z Národního programu Životní prostředí podobně jako u předchozí výzvy podpoří denní a pobytové vzdělávací programy. Ty jsou určeny nejen pro děti a mládež, ale také pro učitele všech stupňů škol, budoucí učitele, tedy zejména studenty pedagogických oborů a lektory vzdělávacích organizací.

„Oproti předchozí výzvě došlo k několika změnám, navýšili jsme podporu ze 70 na 80 korun za jednu osobohodinu v kategorii děti a mládež, a to u pobytových ekologických výukových programů. Zároveň došlo k navýšení maximální výše podpory na 300 tisíc korun v důsledku obecného zvýšení cen v posledním roce,“ informuje Petr Valdman.

Pro výzvu je alokováno celkem 33 milionů korun. Příjem žádostí začíná 1. července a trvá do 31. října 2022, nejpozději však do vyčerpání alokace.

„Nově nabídnuté finanční prostředky umožní vzniknout stovkám dalších ekologických programů, ať už dlouhodobých nebo jednorázových. Jsem přesvědčena, že si děti kontakt s přírodou užijí a že to posílí jejich vztah k životnímu prostředí,“ uzavírá ministryně Anna Hubáčková.


Dokumenty k výzvám
https://www.narodniprogramzp.cz/nabidka-dotaci/detail-vyzvy/?id=109
https://www.narodniprogramzp.cz/nabidka-dotaci/detail-vyzvy/?id=110
https://www.narodniprogramzp.cz/nabidka-dotaci/detail-vyzvy/?id=111
Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist