https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ivan-bartos-leti-do-bruselu-resit-obnovu-ceska-po-covidu-i-financni-pomoc-pro-nase-opomijene-regiony.setka-se-s-predsedou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Ivan Bartoš letí do Bruselu řešit obnovu Česka po covidu i finanční pomoc pro naše opomíjené regiony. Setká se s předsedou Evropského parlamentu

28. června 2021 | Česká pirátská strana
Postcovidová obnova Česka a podpora našich lidí či firem nebo finance na rozvoj doposud opomíjených regionů jako je například Ústecko či Karlovarsko. I to jsou témata, která na své cestě do Bruselu bude řešit pirátský předseda Ivan Bartoš. Ten dnes večer odlétá z ruzyňského letiště do belgické metropole a sídel hlavních evropských institucí. Na své třídenní cestě se setká například s místopředsedkyní belgické vlády Petrou de Sutter, předsedou Evropského parlamentu Davidem Sassolim nebo evropskou komisařkou pro kohezi Elisou Ferreirou. Doprovázet ho bude pirátský místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

„Spolupráci v rámci EU představuje pro naši zemi obrovskou příležitost, ať už z hlediska financí, rozvoje podnikání nebo zlepšení životní úrovně našich obyvatel. Chci jednat hlavně o možnostech postcovidové obnovy naší země a efektivní pomoci pro naše lidi i firmy. Velmi aktuálním tématem je také podpora pro moravské obce těžce zasažené tornádem. Stejně tak budu se zástupci EU diskutovat o finanční podpoře pro rozvoj našich doposud opomíjených regionů jako je Ústecko či Karlovarsko, a to v rámci tzv. kohezních fondů. Naším cílem je zastavit rozevírání nůžek mezi kraji a zajištění dobrých podmínek pro všechny lidi bez rozdílu,“ popsal Bartoš s tím, že tématem s europoslankyní Monikou Hohlmeirovou bude rovněž střet zájmů Andreje Babiše, který si skrz své firmy neoprávněně odklání miliardy z peněz daňových poplatníků. „Chceme zajistit, aby se podobné věci do budoucna nemohly opakovat, což máme zahrnuto i v našem velkém protikorupčním programu,“ nastínil předseda Pirátů.

Program zahraniční cesty začne v úterý setkáním s belgickou místopředsedkyní vlády Pettrou de Sutter. „Chci prodiskutovat plán obnovy. Belgie totiž vysoce převýšila požadavky na investice do digitálních a udržitelných technologií, což je i podle Pirátů správná cesta ven z covidové krize. Právě z první vlny, která Belgii tvrdě zasáhla, se země narozdíl od české vlády dobře poučila, čímž se chceme inspirovat,“ uvedl předseda Pirátů.

Obnova po pandemii covidu-19 bude i jedním z témat středeční schůzky s komisařkou pro kohezi a reformy Elisou Ferreirou. „Budeme řešit velké rozdíly mezi českými regiony. Jako Piráti totiž usilujeme o efektivní nakládání s evropskými dotacemi, ale i novými nástroji Evropy. Na to je ovšem potřeba i nižší administrativní zátěž a byrokratizace, o což usilujeme,“ popsal Bartoš, který plánuje okamžitě po své zahraniční cestě navštívit Šluknovsko a rozvoj regionu řešit přímo na místě.

Ve středu se pak Ivan Bartoš setká s předsedou Evropského parlamentu Davidem Sassolim. „Jedním z témat bude nastavení fungování institucí v rámci Evropské unie. Již během pandemie se ukázala nutnost upravit rozložení pravomocí, protože Unie nebyla vždy schopná reagovat rychle a efektivně, což se nesmí opakovat,“ vysvětlil Bartoš. Ten se během diskuze se Sassolim plánuje věnovat také předsednictvu České republiky v Radě Evropské unie, které zemi čeká přesně za rok.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist