https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jablunkov-promeni-hospodareni-s-odpady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

www.chytreodpady.cz : Jablunkov promění hospodaření s odpady

5. února 2020 | www.chytreodpady.cz
Autor: Filip Poštulka, tel: 724104295
Nejvýchodnější město České republiky – Jablunkov, kompletně mění systém třídění odpadů. Město v rámci této proměny propojí nové digitální technologie s odpadovým hospodářstvím města. Jablunkovští zastupitelé si od inteligentního systému třídění a evidence odpadů slibují podstatné úspory, vyšší vytříděnost i efektivitu odpadového hospodářství obce.

Co konkrétně přináší nová technologie? Dokáže načítat všechny složky odpadu a dokonce měří i naplněnost jednotlivých nádob! Díky propojení s vyspělým systémem třídění odpadu, které v Jablunkově probíhá způsobem dům o domu, přináší chytrá technologie nebývalý přehled o obecních odpadech. Zavedení technologické novinky je možné i proto, že v Jablunkově funguje komplexní třídění všech složek odpadu. Technické služby města sváží dům o domu nádoby na tříděný odpad – papír a plast, směsný komunální odpad i bioodpad. Ten se zde nově kompostuje v zahradních kompostérech – společnost JRK ve městě pomohla zavést domácí kompostování bioodpadu.

Co obsahují popelnice?
„Evidenční systém a jeho mobilní terminály umí načítat prostřednictvím QR kódů jednotlivé druhy odpadů. Díky tomu přesně víme, jaký obsah se v nádobách nachází,“ vysvětluje vedoucí technických služeb města Tomáš Hanzlík a dodává: „jsme přesvědčeni, že právě propojení chytrého evidenčního systému s jednotlivými nádobami přinese městu efektivnější nakládání s odpady i úspory.“

Propojení, které ušetří
Díky přehledu, který získá samospráva města s pomocí propojení sběrných nádob se softwarem evidenčního systému, budou moci v Jablunkově dále optimalizovat hospodaření s odpady. Zástupci samosprávy a občané přihlášení do systému totiž budou znát přesnou naplněnost kontejnerů, a tak kupříkladu prodlouží frekvence svozů. A to se promítne i do zmiňovaných úspor. Systém, který Jablunkov zavádí, se jmenuje ECONIT. Funguje jednoduše; jeho hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který načítá QR kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Technologie je přizpůsobená přesně na míru města Jablunkov.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist