Mgr. Pavel Vlček "> Jaderné elektrárny ohroženy válkou na Ukrajině - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jaderne-elektrarny-ohrozeny-valkou-na-ukrajine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Spolek OIŽP: Jaderné elektrárny ohroženy válkou na Ukrajině

4. března 2022 | Spolek OIŽP
Autor: Mgr. Pavel Vlček, tel: 777006241
Rusové zaútočili na největší evropskou jadernou elektrárnu. Dnes v noci ji ostřelovali a poškodili budovu sloužící k výcviku obsluhy, kde vypukl požár. K ránu byla Záporožská jaderná elektrárna dobyta.

Evropská veřejnost by si měla uvědomit, že to, co se dnes stalo, je jedním z nejtěžších momentů provázejících provozování jaderných elektráren. Z pohledu dnešní situace na Ukrajině jsme dnešním dnem vstoupili do nového věku, kdy si nemůžeme být v souvislosti s provozováním tamních jaderných elektráren jisti ničím. I když to vypadá, že se zatím šesti jaderným blokům nic nestalo, situace je hrozivá. Dalších sedm ukrajinských bloků, typově podobných Temelínu a dva starší bloky, podobné Dukovanům, jsou též v ohrožení.

Hrozí jim například, že při poškození rozvodné sítě VVN nastane takzvaný staniční blackout. Jaderné bloky se tím ocitnou v ostrovním režimu a v dlouhodobém horizontu budou potřebovat dodávky paliva pro záložní dieselgenerátory, které mají jen na omezenou dobu.

Personál jaderného zařízení v Záporoží právě teď pracuje ve vypjaté atmosféře a díky tomu hrozí například selhání obsluhy na jakémkoli bloku tohoto energetického gigantu. Nyní zatím dodává elektřinu jeden částečně fungující blok. Rozdíl týkající se bezpečnosti nedávno vypnutého bloku a fungujícího bloku jaderné elektrárny není velký. Ten nedávno vypnutý má dostatek energie na samozničení a uvolnění radioaktivních zplodin přinejmenším do kontejnmentu a v případě jeho narušení do jeho okolí.

„Ruští vojáci jsou často dvacetiletí kluci, kteří nezažili Černobyl a v jaderném Rusku se lidem mnoho informací o problémech provázejících jaderné elektrárny a jejich nebezpečích neříká. Proto se obávám, že se i v dalších válečných dnech mohou stát na území Ukrajiny podobné mezní situace, které se mohou „zvrtnout" špatným směrem. Válka v okolí jaderných elektráren nebo nejlépe v celé zemi by se i kvůli jejich přítomnosti měla okamžitě ukončit," říká Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist