Mgr. Pavel Vlček "> Jaderné palivo válečnou zbraní? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jaderne-palivo-valecnou-zbrani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

OIŽP - Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí: Jaderné palivo válečnou zbraní?

V průběhu minulého týdne ruští okupanti prováděli nepovolené stavební práce na území suchého skladu vyhořelého jaderného paliva v Záporožské atomové elektrárně. Ruská armáda tyto práce provádí sama, v utajení. Ukrajinský personál a zástupci MAAE přítomní v areálu ZNPP nejsou na staveniště vpuštěni.

V suchém skladu je uloženo 174 kontejnerů, z nichž každý obsahuje 24 souborů vyhořelého jaderného paliva. Zničení těchto kontejnerů v důsledku detonace povede k radiační havárii a radiační kontaminaci několika set kilometrů čtverečních okolní oblasti.

Taková aktivita na území jaderné elektrárny je nezákonným zásahem Ruska do projektu jaderného zařízení v Záporožské jaderné elektrárně a hrubým porušením jak podmínek licence pro provoz elektrárny, tak mezinárodních požadavků v oblasti jaderné a radiační bezpečnosti.

„Tisková zpráva, kterou ukrajinská státní firma Energoatom vydala, by před rokem upadla v zapomnění jako nedůvěryhodná a účelově zavádějící. Dnes se bohužel ocitáme v situaci, která tu nikdy nebyla. Je zřejmé, že jaderné provozy, které byly postaveny s nálepkou dobrosrdečného mírového pomocníka, se mohou snadno proměnit v nebezpečnou zbraň použitelnou pro teroristické a válečné účely.

Nečekaně jsme nyní svědky toho, že se státní a atomová firma chová aktivisticky - vydává varovné alarmující zprávy, které není možné ani v projaderných částech světa jen tak přecházet. Mimo jiné tak přiznává odvrácenou stránku zdánlivě bezpečné atomové technologie," dodává ke zprávě Energoatomu Pavel Vlček z OIŽP České Budějovice.

Další informace: Pavel Vlček, tel.: 777006241

Zdroj: https://www.energoatom.com.ua/app-eng/eng-2410222.html

Mgr. Pavel Vlček, tel: 777 006 241
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist