Pavel Vlček "> Jak je to s palivem na Temelíně? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jak-je-to-s-palivem-na-temeline
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Občanská iniciativa pro ochranu životní­ho prostředí: Jak je to s palivem na Temelíně?

Jaderná elektrárna Temelín dnes používá americké palivo, se kterým původní sovětští projektanti rozhodně nepočítali. Kvůli němu byla dodatečně „napasována na míru“ aktivní zóna reaktoru. Z úst paní předsedkyně SÚJB nám bylo léta sdělováno, že toto „vylepšení“ je pro Temelín přínosem. Zdá se však, že je opak pravdou. Palivové soubory způsobují problémy, které již několikrát vedly k předčasným výměnám paliva. Tyto ovlivňují nejen ekonomiku provozu, ale vzniká přitom větší množství nebezpečných odpadů s nižším stupněm vyhoření. V konečném důsledku je to veliká zátěž pro životní prostředí i zdraví obyvatel.

O americkém palivu firmy Westinghouse bylo veřejnosti sdělováno, že je řádně odzkoušeno, přesto se neosvědčilo. Nyní je podepsán kontrakt na dodávku ruského paliva od firmy TVEL, které nebylo původně projektováno pro JE Temelín, a předsedkyně SÚJB novinářům sdělila, že „ruské palivo bylo řádně odzkoušeno oproti palivu americkému“. Kde je tedy pravda? Požadované podklady k těmto tvrzením nebyly nikdy předloženy. Domníváme se, že se jedná o experiment, který je místo v laboratorních podmínkách provozován za komerčního provozu na reaktorech velikých výkonů.

Nové palivo od firmy TVEL bude vloženo a nově nakonfigurováno v již opotřebeném reaktoru. „Obáváme se o jadernou bezpečnost v jihočeské elektrárně, proto jsme SÚJB položili sérii podrobných dotazů, týkajících se problematiky stávajícího i budoucího paliva. Tyto dotazy předkládáme také médiím a následně předložíme i získané odpovědi“, sdělil Pavel Vlček za OIŽP.

Bližší informace : Pavel Vlček, tel.: 777 006 241
Pavel Vlček, tel: 777 006 241
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist