Marek Hadrbolec "> Jak na klimatickou transformaci obcí? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jak-na-klimatickou-transformaci-obci-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

NESEHNUTÍ: Jak na klimatickou transformaci obcí?

11. listopadu 2021 | NESEHNUTÍ
Autor: Marek Hadrbolec, tel: 777 524 944
NESEHNUTÍ zve na dvoudenní inspirační setkání k udržitelné budoucnosti

Jak mohou města, obce a komunity reagovat na klimatickou krizi? Jak do jejího řešení zapojit veřejnost? Co se osvědčilo, a na co si naopak dát pozor? Odpovědi nejen na tyto otázky nabídne dvoudenní setkání, které 26.-27. listopadu pořádá organizace NESEHNUTÍ v Brně-Novém Lískovci. Událost je určena nejen pro politiky*čky nebo úředníky*ice, ale také pro aktivní občany a občanky. Pro všechny, kdo se chtějí podělit o své zkušenosti nebo naopak hledají inspiraci pro další kroky. Přihlašovací formulář je otevřený do neděle 14. 11. 2021.

Na účastníky a účastnice čeká inspirativní prostředí, ve kterém se setkají pohledy aktérů z různých prostředí. Diskuzí o palčivých otázkách klimatické transformace a sdílení dobré praxe se zúčastní zástupci*kyně samospráv, odborníci*ice, aktivní veřejnost či studenti a studentky. “Změna klimatu je komplexní problém, a i lidé, kteří mají motivaci, často neví, jak na něj účinně reagovat. Na setkání představíme možné postupy a nástroje, které pomáhají v zapojení veřejnosti a plánování klimatické transformace,” říká jeden z organizátorů Adam Schejbal z NESEHNUTÍ.

Páteční program seznámí zúčastněné s inspirativními kroky měst a obcí, které už na výzvu klimatické transformace zareagovaly. Jedním z příkladů je městská část Brno-Nový Lískovec, kde setkání probíhá. Unikátní park Pod plachtami hospodařící s dešťovou vodou, komplexní přístup k péči o zeleň a další projekty představí starostka městské části Jana Drápalová.

Následovat bude diskuze ve formátu Open space. Ta otevře témata a otázky, které na setkání přinesou sami účastníci a účastnice. “Ať už se budete chtít poradit, představit váš projekt, sdílet, co se vám osvědčilo, nebo se pustit do hlubší debaty o některých aspektech klimatické transformace, vaše témata jsou v tomto diskuzním bloku vítána,” popisuje Radoslava Krylová z NESEHNUTÍ.

Sobotní program se zaměří na participaci a metody zapojení veřejnosti do řešení klimatické transformace. Dopoledne představí základní principy participace a její specifika v oblasti ochrany klimatu lektor a facilitátor Martin Nawrath. Odpoledne zavítá na setkání organizace DemNet z Budapešti, která představí v Česku dosud neviděný nástroj občanské participace, sněm občanů, který organizace sama úspěšně uspořádala. Náhodně vybraná skupina obyvatel, která reprezentovala populaci města, na něm drtivou většinou odhlasovala osm progresivních opatření na ochranu klimatu.

"Setkání nebude jednostranná konference. Těšíme se na aktivní zapojení všech zúčastněných, se kterými budeme pracovat také v menších skupinách,” uzavírá Krylová.
Marek Hadrbolec, tel: 777 524 944
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist