https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jak-pomoci-s-dopady-klimaticke-transformace-penize-ze-zdaneni-uhliku-musi-jit-zpet-lidem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Jak pomoci s dopady klimatické transformace? Peníze ze zdanění uhlíku musí jít zpět lidem!

7. února 2022 | Strana zelených
Zelení vyzývají Vládu ČR, aby v zájmu zachování sociálního smíru zavedla klimatickou dividendu, jež by příjmy vybrané na zvýšených ekologických daních distribuovala zpět všem občanům, kteří budou postižení změnou jak klimatickou, tak i ekonomickou. Zelení vyzývají Vládu ČR, aby navrhla zákon, jenž by zvýšil daně z fosilních paliv (daně z minerálních olejů, zemního plynu a pevných paliv, tedy uhlí) a poplatků z těžby nerostných surovin a podpořil tak přechod na udržitelné zdroje.

Zelení dále vyzývají k zavedení všeobecné „uhlíkové“ daně, která by postihla veškeré aktivity, které přispívají ke změně klimatu, a vyplacení takto vzniklých příjmů občanům formou klimatické dividendy. Zelení dále podporují to, aby stále rostoucí zisky z prodeje emisních povolenek v rámci ETS byly využívány výhradně na podporu energetické transformace a řešení sociálních problémů s ní spojených, včetně výplaty zisku občanům skrze klimatické dividendy, a nebyly nadále rozpuštěny ve státním rozpočtu.

Tato opatření by vedla k tomu, že by občané nebyli nadměrně finančně zatížený transformací, která je nutnou odpovědí na změny klimatu. Těm, kteří si nemohou dovolit potřebné investice či změnu svých spotřebitelských návyků, by klimatická dividenda kompenzovala zdražení zboží a služeb. Ti, kteří nejvíc spotřebovávají a nejvíc tak přispívají ke změně klimatu, by také nejvíc platili. To by v důsledku vedlo k relativnímu snížení cen bezemisních řešení, která by si tak časem mohli dovolit všichni.

Toto usnesení bylo přijato na sjezdu Strany zelených 2022.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist