Jakub Fabík "> Jak působí klimatická změna na lesy? Ve hře Lesaria si to může vyzkoušet každý - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jak-pusobi-klimaticka-zmena-na-lesy-ve-hre-lesaria-si-to-muze-vyzkouset-kazdy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

FSC ČR: Jak působí klimatická změna na lesy? Ve hře Lesaria si to může vyzkoušet každý

23. listopadu 2021 | FSC ČR
Autor: Jakub Fabík, tel: 724 061 362
Ve vylepšené verzi webové hry Lesaria od FSC ČR si můžou hráči vyzkoušet, jakým způsobem je třeba pečovat v období probíhajících klimatických změn o lesy. Ty ohrožuje globální nárůst teplot, jehož optimistické předpoklady představené při příležitosti nedávno ukončené Konference COP 26 v Glasgow stanovují průměrný nárůst do konce století na 1,9 °C . Jedním ze způsobů, kterými lze lesy připravit na tyto nové podmínky, je využívání přírodě blízkých lesnických metod. Ty musí využívat také hráči Lesarie, pokud chtějí na konci hry dosáhnout co nejvyššího skóre a vypěstovat zdravý a odolný les. Vylepšená verze hry, kterou představila česká národní kancelář organizace FSC (Forest Stewardship Council) má totiž nově upravené herní mechanismy, které vyžadují od hráčů, aby se pro zdárné dokončení hry museli při péči o les intenzivně potýkat například se suchem, kůrovcovou kalamitou nebo lesními požáry. Lesarii si můžete zahrát na www.lesaria.cz.

Ve hře Lesaria dostane hráč za úkol starat se o svůj vlastní les, který je rozdělený do celkem devíti herních polí. Každý hráč může sázet stromy nebo je naopak kácet. Zároveň je ale motivován k tomu, aby budoval i zázemí pro návštěvníky lesa nebo vysadil v lese rysa, který přirozeně snižuje množství lesní zvěře a chrání tak čerstvě vysazené stromky. Hlavním úkolem hráče je pak pěstovat les v souladu s přírodě blízkými lesnickými postupy a pravidly certifikace FSC, která se snaží vyvážit environmentální, ekonomické a sociální funkce lesa.

Jednou ze změn v nové verzi Lesarie je přepracované nastavení herních parametrů, díky kterým se musí hráči při správě svého virtuální lesa intenzivně potýkat s negativními důsledky probíhající klimatické změny a oteplování planety, jako jsou například kůrovcové kalamity nebo lesní požáry způsobené suchem. „Pomocí Lesarie můžeme široké veřejnosti ukázat s jakými problémy se nejen kvůli klimatickým změnám musí potýkat lesníci a správci lesů při jejich každodenní práci. Každý nový hráč Lesarie představuje o jednoho člověka navíc, který bude chápat, že lesy potřebují naši pomoc, aby se dokázaly s dopady těchto změn vyrovnat a mohly být do budoucna zdravější a odolnější,“ doplnil ředitel FSC ČR Tomáš Duda

Od listopadu 2019 až do letošního podzimu si zahrálo Lesarii více než 1300 unikátních hráčů. Využití našla také jako výuková metoda na středních školách . Jednou z novinek vylepšené Lesarie je také plně hratelná anglická verze hry. Nejen díky ní se hru dařilo propagovat na zahraničních i českých herních serverech specializujících se na hry jako Lesaria, které se dají hrát v internetových prohlížečích. Na oficiálních stránkách hry je také spuštěný žebříček nejlepších hráčů, ve kterém můžou jednotliví hráči soutěžit o to, komu se podaří ukončit hru s nejlepším skóre.

Webovou hru Lesaria je možné hrát na adrese www.lesaria.cz.


O FSC

Základní ideou mezinárodní organizace FSC® (Forest Stewardship Council®) je podporovat ekologicky šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů, a tím napomoci chránit ohrožené světové lesy. Proto FSC vytvořilo prestižní mezinárodní systém certifikace lesů a podniků, které dřevo z certifikovaných lesů zpracovávají ve výrobky. Logo FSC na výrobku pak znamená záruku, že svým nákupem podporujete lesní hospodaření šetrné k přírodě a místním lidem.

Národní kancelář FSC ČR již více než deset let prosazuje environmentálně vhodné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření v České republice. Jedním z cílů FSC ČR je také informování a vzdělávání o odpovědné spotřebě a možnostech podpory šetrného a přírodě blízkého hospodaření v lesích.

Další informace také na: www.czechfsc.cz a www.myslinalesy.cz.


Kontakt:
Ing. Tomáš Duda, ředitel FSC ČR, tel.: 737 406 093, e-mail: tomas.duda@czechfsc.cz

Poznámky:
1. Dle analýzy organizace Climate Resource: https://data.climateresource.com.au/ndc/20211103-ClimateResource-below2C.pdf
2. Viz https://www.youtube.com/watch?v=H5J2GUBexbg nebo https://www.youtube.com/watch?v=ag32dEauMzc
3. Např. https://w2mgames.com/game/lesaria nebo https://www.raketka.cz/h/lesaria
Jakub Fabík, tel: 724 061 362
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist