Jan Mikulička "> Jak správě topit. Smokeman zasahoval na náměstí v Mimoni - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jak-sprave-topit.smokeman-zasahoval-na-namesti-v-mimoni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Jak správě topit. Smokeman zasahoval na náměstí v Mimoni

19. května 2022 | Liberecký kraj
Autor: Jan Mikulička, tel: 485 226 324
Celodenní program na téma Jak správně topit uchystal na květen odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Libereckého kraje spolu s městy Jilemnice, Mimoň a Česká Lípa v rámci naplňování Programu zlepšování kvality ovzduší zóna Severovýchod CZ 05.

„Účelem této akce je co nejlépe zprostředkovat informace o kvalitě ovzduší a naučit ji správně používat domácí kotle, kamna a krby. Správným používáním topných médií se totiž eliminuje znečištění ovzduší,“ prohlásil Václav Židek, krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Vzdělávací a osvětové programy tohoto typu považuji za velice přínosné. Návštěvníci se zde naučí leccos o ekologii a osvojí si principy trvale udržitelného rozvoje.“

Interaktivní show, nazvanou Smokeman zasahuje, hostila ve středu po celý den Mimoň. Od 9 do 15 hodin se na tamním náměstí 1. máje konal pestrý program, během něhož se účastníci z řad žáků i dospělých dozvěděli leccos ze světa fyziky, chemie i životního prostředí. Řadu pokusů jim předvedl samotný Smokeman v podání Jiřího Horáka z Vysoké školy báňské – Technické Univerzity Ostrava. Na místě bylo možno získat informace o správném topení v domácích topeništích: kotlích, kamnech, krbech nebo o takzvaných kotlíkových dotacích.

V domě kultury Ralsko pak přednášel Bohumil Kotlík ze Státního zdravotního ústavu o ovzduší. Odpoledne uspořádal Krajský úřad Libereckého kraje informační seminář pro žadatele o kotlíkové dotace. Program v Mimoni doplnili i zástupci akciových společností Asekol a Elektrowin, které se zabývají sběrem elektrospotřebičů, podporou a vzděláváním veřejnosti o nutnosti třídění, recyklaci vysloužilých elektrozařízení a jejich odkládání do nádob k tomu určených.
Jan Mikulička, tel: 485 226 324

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist