https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jak-ustat-klimatickou-zmenu-ve-mestech-poradi-www-moudramesta-cz
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

NESEHNUTí: Jak ustát klimatickou změnu ve městech? Poradí www.moudramesta.cz

18. května 2018 | NESEHNUTí
Autor: Markéta Gregorová, tel: 543 245 342, 605 239 579
NESEHNUTÍ spouští unikátní webový portál www.moudramesta.cz s příklady dobré praxe z Česka i zahraničí. Příklady mají inspirovat místní politiky a političky ke včasné realizaci opatření, která pomohou městům zvládnout důsledky klimatické změny.

Dopady klimatických změn pociťuje poslední dobou i Česká republika. Řada evropských měst už několik let pracuje koncepčně na adaptačních opatřeních, aby změny zvládly. Pilotní projekty se dají najít i v Česku.

Nevládní organizace NESEHNUTÍ se rozhodla hledat příklady dobré praxe v zahraničí, propojovat je s českými reáliemi a motivovat místní politiky a političky k realizaci prozíravých opatření pro sídla.

Koordinátorka kampaně Radoslava Krylová z NESEHNUTÍ k tomu říká: „Navštívili jsme města a zpovídali osobnosti, které opatření realizovaly. Kampaň díky nim nejen inspiruje, ale poskytuje i praktický návod, co je třeba pro realizaci takových opatření překonat, prosadit, vyjednat.“

„V České republice zatím nejsou adaptace na klimatickou změnu rozšířeným trendem, těžko se hledají příklady dobré praxe. Oceňuji proto kampaň za snahu poskytnout návody a kontakty na osobnosti, které za změnou ve svém městě stály,“ říká k právě spuštěnému portálu www.moudramesta.cz Martin Nawrath a pokračuje: „Za všemi úspěšnými realizacemi je spolupráce radnic s místními lidmi. Bez zapojení veřejnosti se dosahuje cíle těžko.“

„Web NESEHNUTÍ www.moudramesta.cz dokazuje, že to, co jde v Evropě, jde i u nás. Bohužel, k brzké realizaci nejspíš nedonutí radnice neziskové organizace, ale sucho a další klimatické výkyvy. Architektura i urbanismus sídel se může na toto všechno připravit. Blíží se komunální volby, snad kampaň inspiruje i budoucí politickou reprezentaci,“ komentuje obsah webové kampaně ředitel Galerie architektury Brno Gabriel Kurtis.

„Kampaň pro nás nekončí zveřejněním webu. Další příklady ze zahraničí budeme průběžně doplňovat. Web zároveň umožňuje sdílet inspirativní opatření od všech, kteří na něj zavítají a budou se chtít o své úspěchy podělit,“ uzavřela představení kampaně její koordinátorka Radoslava Krylová.

Kampaň finančně podpořilo Ministerstvo životního prostředí ČR prostřednictvím Státního fondu životního prostředí.


Kontakt:
Hana Chalupská, NESEHNUTÍ, hana@nesehnuti.cz, 731 181 990
Radoslava Krylová, NESEHNUTÍ, radoslava@nesehnuti.cz, 603 451 202
Gabriel Kurtis, gabriel.kurtis@gmail.com, 731 473 100
Martin Nawrath, martin.nawrath@gmail.com, 776 133 361
Markéta Gregorová, tel: 543 245 342, 605 239 579 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist