https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jakob-podavam-navrh-na-zachovani-mokradu-u-lyse-nad-labem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

TOP 09 Středočeský kraj: Jakob: Podávám návrh na zachování mokřadu u Lysé nad Labem

29. května 2020 | TOP 09 Středočeský kraj
Krajští zastupitelé 24.6. loňského roku schválili prodej pozemků u Lysé nad Labem za účelem výstavby výcvikového areálu Světa záchranářů. Jak se ale nyní ukazuje, zastupitelé nebyli dostatečně informování o podobě pozemku a jeho významu pro ekosystém. Zastupitel Jan Jakob (TOP 09) proto navrhuje usnesení revokovat a tím mokřad u Lysé nad Labem zachovat.

“Když jsme před rokem hlasovali pro prodej pozemku o výměře 88 000 m2 u Lysé nad Labem, činili jsme tak s přesvědčením, že jde o nesporně bohulibý počin, protože zde měl stát výcvikový areál Světa záchranářů. Materiál, který jsme k hlasování dostali, však neobsahoval informaci, že na pozemku se nachází pro ekosystém významný mokřad, který by se tímto musel vysušit,” přibližuje opoziční zastupitel Jan Jakob kontext hlasování.

Nyní se k této záležitosti vyjádřili odborníci na ochranu přírody, kteří upozorňují, že lysecký mokřad je zvláště cennou lokalitou pro zadržování vody v krajině a také jako hnízdiště ohroženého ptactva. “Ihned po obdržení expertní studie, která nesporně potvrzuje význam mokřadu v boji se suchem a označuje jej jako hnízdiště ohrožených druhů ptactva, jsem začal zjišťovat podrobnosti. Naštěstí se ukázalo, že k převodu pozemků od města Lysá nad Labem zatím nedošlo,” uvádí Jakob k aktuální situaci.

Jan Jakob následně na krajský úřad doručil návrh usnesení, který vysušení mokřadu zabraňuje. “Vzhledem k nově zjištěným skutečnostem jsem požádal hejtmanku Středočeského kraje a ostatní zastupitelské kluby o zařazení bodu na pondělní zasedání krajského zastupitelstva a předložil jim návrh usnesení, které ruší původní usnesení o prodeji pozemku. Zároveň podávám návrh, abychom aktivně hledali nový pozemek pro výstavbu “Světa záchranářů”, jelikož jde o významný projekt. Nesmí však vyrůst na zničeném ekosystému. Vysoušet mokřady, když nás čekají drastická sucha, si zkrátka nemůžeme dovolit,” uzavírá Jakob.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist