https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/je-zajmem-statu-aby-se-vitkovicke-strojirenstvi-dostalo-z-problemu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Je zájmem státu, aby se vítkovické strojírenství dostalo z problémů

19. srpna 2016 | Strana zelených
Po OKD má finanční problémy další významný zaměstnavatel na Ostravsku, Vítkovice Power Engineering. Soud rozhodne, zda průmyslový podnik, který zaměstnává více než 1000 osob, pošle do insolvence. Na červencové výplaty už podnik neměl prostředky a musel je pokrýt bankovní půjčkou.

“Bez strojírenského průmyslu by nebylo možné naplňovat mnohé cíle zelené politiky, např. vyrábět nádražní haly, mosty, čistírny odpadních vod, bioplynové stanice, které nyní Vítkovice Power Engineering rovněž vyrábí. Vyzýváme ministra průmyslu a obchodu Mládka, aby Vítkovice nenechal potopit a v případě potřeby zasáhl,” uvedl předseda Strany zelených Matěj Stropnický.

“Vítkovická krize už vyvolala pozornost čínské skupiny CEFC Group, která nedávno převzala strojírnu Žďas ve Žďáru nad Sázavou. Vzrůstající vliv čínských investorů v České republice může být problematický. Nechápu, proč se prezident Zeman čínským investicím tak podbízí,” řekla Pavla Brady, kandidátka na hejtmanku Moravskoslezského kraje.

“Pokud by se takový podnik na Ostravsku neudržel, mohl by se přesunout za levnější pracovní silou a to stejné vyrábět i méně ekologicky a pak přes půlku světa dovážet. Je tedy v zájmu nás všech, aby firma Vítkovice Power Engineering fungovala i nadále na Ostravsku a zaměstnanci dostávali řádné výplaty,” řekla Monika Horáková, členka předsednictva Strany zelených.

Pošle-li soud podnik do insolvence, vláda by měla nabídnout pomoc, a to zejména s ohledem na význam strojírenského odvětví, které zde má silnou tradici. Případná pomoc ze strany státu by však musela být podmíněna důrazem na inovace a orientací na perspektivní výrobu. Pokud by náhle přišlo o práci více než 1000 lidí, stát by musel tak jako tak nést náklady, kterým je dobré předcházet. Odmítáme, aby platy více než 1000 zaměstnanců závisely na benevolenci bank, jako je tomu nyní. Jednou z možností je např. převedení části podniku do vlastnictví zaměstnanců s transformační kapitálovou podporou státu.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist