https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jed-proti-hrabosum-opet-na-scene-nyni-je-v-nebezpeci-kriticky-ohrozeny-sycek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Jed proti hrabošům opět na scéně, nyní je v nebezpečí kriticky ohrožený sýček

8. září 2020 | Strana zelených
Úsilí o krajinu bez jedů (https://www.krajinabezjedu.cz/) má další překážku. Jed proti hrabošům Stutox II, proti jehož využití se v naší petici Krajina bez jedů postavilo přes 15 tisíc lidí, je opět na scéně. Jeho použití bylo opět povoleno a některá místa, kde je možné ho použít, jsou zároveň domovem kriticky ohroženého druhu sýčka obecného. „Na záchranu této malé sovičky byl před několika týdny schválen záchranný program (https://www.zachranneprogramy.cz/sycek-obecny/). Podařilo se to nebývale rychle, některé záchranné programy kriticky ohrožených druhů jako je raroh velký nebo drop velký se roky připravují a jejich schválení je v dalekém nedohlednu. Je ale opravdu zbytečné dělat opatření na záchranu druhu, když se v místech jejich výskytu povolí plošná aplikace jedu na hlodavce,“ uvedl senátor za Zelené Petr Orel, který je předním českým ornitologem.

V minulosti byl sýček obecný na území České republiky velice hojnou sovou, v současné době však patří mezi kriticky ohrožené druhy. „Některé lokality, kde ministerstvo uvádí ‚extrémní‘ výskyt hrabošů a kde se povoluje stutox, se kryjí s místy, kde najdeme ostrůvkovitou populaci sýčka. Pokud by se v místech hnízdního výskytu této sovičky přistoupilo k plošné aplikaci, tak to znamená velké ohrožení dané populace, ne-li její přímou likvidaci,“ upozorňuje Petr Orel.

Sýček se živí drobnými savci, zejména hraboši. Ty polyká vcelku a hlodavci přiotrávení Stutoxem tak představují snadnou kořist, ale také velké riziko. V roce 2018 byl vyhlášen ptákem roku, nicméně jeho populace je v Česku jen drobná – odhaduje se, že i nás žije jen 100 až 130 párů. Hlavními problémem úbytku tohoto dříve běžného druhu je ztráta prostředí, ve kterém může přirozeně žít, ale také pesticidy a hnojiva v zemědělství. I pro zachování těchto kriticky ohrožených druhů potřebujeme krajinu bez jedů!

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist