https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jedno-kliknuti-namisto-nekolika-razitek.opozice-navrhuje-jednodussi-a-levnejsi-stavebni-rizeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Jedno kliknutí namísto několika razítek. Opozice navrhuje jednodušší a levnější stavební řízení

10. prosince 2020 | STAN
Zástupci hnutí STAN, Pirátů, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 dnes představili parametry pozměňovacího návrhu k novele stavebního zákona, který má za cíl zjednodušit a zrychlit stavební řízení. Opoziční politici se opírají především o digitalizaci a co nejjednodušší stavební řízení. Na rozdíl od vlády nechtějí centrální stavební úřad, ale zachovávají více pravomocí samosprávám.

„Nový stavební zákon by měl být moderní, stavební úřady přívětivé, ale především by jejich fungování nemělo být tak finančně náročné, jak navrhuje novela stavebního zákona. Náš návrh ušetří až 25 miliard korun na přesun více než třinácti tisíc pracovníků. Prosazujeme, aby stavební úřady zůstaly na obecních úřadech ve městech a krajích. Cesta úsporného stavebního zákona je totiž jedinou správnou cestou,“ dodává místopředsedkyně STAN Věra Kovářová.

„Přinesli jsme České republice dobrou zprávu v podobě pozměňovacího návrhu k vládní novele stavebního zákona. Naše úprava znamená, významné zkrácení cesty k získání stavebního povolení, lidé tedy budou moci snáz stavět domy a stát budovat infrastrukturu. Důležité je, že na rozdíl od vlády nechceme od každého občana 2500 korun na zřízení nového stavebního úřadu, který by vyšel až na 25 miliard. Stavíme na digitalizaci, vystačíme si se stávajícími úřady, které jsou dostatečně blízko lidem. Tím zjednodušujeme a zkracujeme stavební řízení,“ říká místopředseda ODS Martin Kupka.

„Klíčovou součástí našeho návrhu je plán na digitalizaci a územní plánování. Chceme plně digitální stavební řízení, které odlehčí stavebníkům, úředníkům a usnadní účast veřejnosti. Na pár kliknutí na internetu bude moct stavebník získat všechny potřebné informace od dotčených orgánů či si vyžádat vyjádření od všech vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury. Úředník zase jedním kliknutím pošle žádost o povolení stavby všem dalším úřadům a vlastníkům sítí. Digitalizace nejen vše dramaticky zrychlí, ale i výrazně sníží náklady. Zároveň chceme posílit postavení samospráv v oblasti územního plánování. Největším městům dáme možnost vytvořit si zvláštní městské stavební předpisy, menší obce si pak budou moci tvořit územní plán bez povolení krajského úřadu, bude stačit pouze oznámení s možností kontroly. Tím samosprávám dáme šanci tvořit územní plán nezávisle a rychle s ohledem na nejlepší zájmy místních lidí. Protože právě o ty musí jít především,” vysvětluje předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Náš pozměňovací návrh je přívětivý vůči občanům. Díky posílení role Portálu stavebníka si stavební řízení v zásadě budou moci lidé vyřídit z domova. Respektujeme ale i skutečnost, aby i občané, kteří nejsou počítačově zdatní, měli rozumně dosažitelný stavební úřad, který jim zajistí stavební povolení. Návrh plně respektuje a posiluje rychlost stavebního řízení. U jednoduchých staveb to bude pouhých 60 u složitějších max. 120 dnů. To je klíčové a v tomto smyslu se shodujeme i s cílem vlády. Cílem je moderní, rychlé a transparentní stavební řízení bez utrácení za zbytečné úřady,“ říká poslanec KDU-ČSL Marek Výborný.

„Důvěřujeme samosprávám a zároveň jsme přesvědčeni o tom, že je vhodné umožnit třem největším městům v České republice, aby zformovaly požadavky na výstavbu přijetím vlastních městských stavebních předpisů,“ uvádí poslanec TOP 09 Dominik Feri.

Parametry opozičního návrhu naleznete zde: https://www.starostove-nezavisli.cz/data/files/2020_2/srovnani_stavebni_zakon.pdf
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist