https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jitka-seitlova-energetici-dal-nemuzou-chtit-po-lidech-desetitisice-za-premisteni-vedeni-zakon-chceme-zmenit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Jitka Seitlová: Energetici dál nemůžou chtít po lidech desetitisíce za přemístění vedení. Zákon chceme změnit

4. dubna 2018 | KDU-ČSL
Autor: Denisa Morgensteinová, tel: 730 575 148
Nepříjemné překvapení čeká na všechny, kteří mají na svých domech přípojku elektrického vedení. Pokud totiž budou chtít svoje obydlí zrekonstruovat nebo zbořit - musí nechat konzolu energetické sítě přeložit na jiné místo. S tím ale souvisí vysoké finanční náklady, které mnohdy dosahují desetitisíců až statisíců korun. Senátorka Jitka Seitlová z KDU-ČSL proto se skupinou dalších senátorů navrhuje změnu energetického zákona, který má zjevnou nespravedlnost napravit.

“Může se třeba stát, že majitelé mají starý polorozpadlý dům, který chtějí zrekonstruovat. Jenže jen za přeložení vedení musí zaplatit třeba 80 tisíc korun. Přitom vedení je na domě už od minulého století a tehdy za věcné břemeno sloužící energetické síti dostali jen pár stovek, nebo nic,” vysvětlila senátorka Jitka Seitlová. Navrhuje proto novelu energetického zákona, jejímž cílem je odstranění této nespravedlivé finanční zátěže.

Senátorka Jitka Seitlová navrhuje změnu zákona s podporou dalších 20 senátorů. V praxi by změna měla odstranit povinnost vlastníků nemovitostí hradit náklady na přeložení - a to konkrétně v případech, ve kterých to není zjevně spravedlivé požadovat. “Jde například o rekonstrukce nebo nařízené demolice budovy. Další výjimky pak novela ukládá stanovit Energetickému regulačnímu úřadu."

Problém vysokých nákladů na přeložení vedení se netýká pouze jednotlivců, finanční zátěž způsobuje rovněž obcím. Ty často o přeložení žádají ve veřejném zájmu, přesto musí uhradit nemalou částku při změně umístění vedení.

V reakci na současné rozpory při vyúčtování nákladů na všechny přeložky pak novela žádá, aby měli energetici povinnost poskytnout žadateli o přeložku podrobné vyúčtování fakturovaných prací. Pokud by tato povinnost nebyla splněna, navrhují senátoři zavedení pokut.

První čtení návrhu senátorky Jitky Seitlové a dalších senátorů se uskuteční na zasedání Senátu 4. dubna 2018.
Denisa Morgensteinová, tel: 730 575 148 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist