Lucie Ješátková "> Jitka Seitlová: Po společné debatě s odborníky jsme v Senátu odhalili mnoho problémů k nápravě v loňském Stavebním zákoně - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jitka-seitlova-po-spolecne-debate-s-odborniky-jsme-v-senatu-odhalili-mnoho-problemu-k-naprave-v-lonskem-stavebnim-zakone
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Jitka Seitlová: Po společné debatě s odborníky jsme v Senátu odhalili mnoho problémů k nápravě v loňském Stavebním zákoně

14. března 2022 | KDU-ČSL
Autor: Lucie Ješátková, tel: 730 575 148
Změnám ve stavebním zákoně se věnovala na půdě horní komory Parlamentu konference pod záštitou místopředsedkyně Senátu Jitky Seitlové (KDU-ČSL) a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věry Kovářové. Konference, která se konala dne 14. 3. se zabývala problematikou vyvlastňování a územního plánování, tematicky navazovala na již proběhlou konferenci k ochraně veřejných zájmů ve stavebním právu.

Přes dramatické chvíle současným dnů urychleně probíhá příprava nutných úprav loni přijatého stavebního zákona. Pokud nebude návrh do několika týdnů dokončen, celý neúměrně centralizovaný systém organizace stavebního práva bude zahájen.

,,Potřebujeme nutně rozumné a vyvážené stavební řízení i rozumné a vyvážené prostředí pro všechny rozhodovací procesy týkající se stavební činnosti. Nejde proto jenom o stavební zákon, ale jde o celkové nastavení kompetencí a práv tak, aby bylo možné chránit tam, kde je to vhodné, ale také rychle a bez nesmyslného zdržování stavět a konat tam, kde to je možné. Česká společnost a ekonomika potřebují předvídatelné podmínky pro výstavbu. Ale stejně potřebujeme my všichni společně účinné prostředky pro ochranu přírodního a kulturního bohatství. Nebude to jednoduché, ale teď je čas na to, abychom našli způsob, jak sladit tyto zájmy," uvedla Kovářová.

Ministerstvo pro místní rozvoj chystá zásadní změny v územním plánování až na další fázi novel stavebního práva. Jak na konferenci zaznělo, měly by se zabývat ekonomickými nástroji, strategickým plánováním a podporou regulačních plánů. Nyní probíhají jednání jen na zohlednění části návrhu na speciální územní plánování podané statutárními městy, úpravy plánovacích smluv a dalších termínových a terminologických nedostatků zákona.

Loňský zákon významně rozšířil výčet veřejně prospěšných staveb, které mohou být předmětem vyvlastňování majetku. O těchto konkrétních stavbách a jejich umístění se rozhoduje schválením územní dokumentace na úrovni vlády, kraje nebo každé jednotlivé obce. Ministerstvo připravuje nové znění nyní platného zákona o vyvlastnění, s cílem zrychlit a zkrátit vyvlastňovací řízení.

„Vyvlastnění je jedním z nejzávažnějších zásahů do ústavou chráněného vlastnického práva. Podmínky vyvlastnění je nutné stanovit jasně a určitě. Platné stavební právo ani demonstrativní výčet veřejně prospěšných staveb v současném zákoně to nesplňuje. Proti libovůli, účelovým zájmům momentálních politických uskupení a zneužití vyvlastnění musí platit přísná a jednoznačná pravidla. Pozice osob byla v procesu schvalování dokumentů územního plánování, zahrnující i stavby možného vyvlastnění, loňským zákonem oslabena. Žádám, aby novela stanovila povinnost informovat občany o termínech projednání veřejnými sdělovacími prostředky nebo občanem vyžádanou digitální cestou. Cílem je, aby územní plány byly lepší dohodou o využití území a předcházely tak také procesu vyvlastňování," uvedla Seitlová.
Lucie Ješátková, tel: 730 575 148
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist