Jan Mikulička "> Jizerkami na kole s dětmi: nenaplněná láska i smrt pod koly vlaku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jizerkami-na-kole-s-detmi-nenaplnena-laska-i-smrt-pod-koly-vlaku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Jizerkami na kole s dětmi: nenaplněná láska i smrt pod koly vlaku

8. června 2023 | Liberecký kraj
Autor: Jan Mikulička, tel: 485 226 324
Vcelku nenáročný cyklovýlet nabízí okruh okolo jizerskohorského Bedřichova. Nalákat na něj lze i děti; jako vějičku lze využít nabídku palačinek na Nové Louce nebo koupání v přehradě na Černé Nise. Celková délka výletu činí 12 kilometrů a převýšení 163 metry.

„Jizerské hory jsou jedním z našich nejkrásnějších pohoří a je dobré u dětí pěstovat lásku k nim už od útlého věku. Zajímavou i zábavnou formou se seznámí s jejich historií i zajímavostmi, které nabízejí,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Z Bedřichova se vyráží k Lesní chatě a dál pohodlnou asfaltkou na Novou Louku, bývalou sklářskou osadu s loveckým zámečkem a odtamtud na rozcestí u Gregorova kříže, jehož historie se pojí s nenaplněnou láskou mezi prostou dívkou a šlechticem. Trasa pokračuje dál na rozcestí Závory, odkud se začne stáčet k přehradě na Černé Nise. Poslední úsek k hrázi je terénní, což by, stejně jako následný přejezd přes hráz, mohlo děti se vší pravděpodobností zaujmout. Z hráze je možné odbočit ke Stammelovu kříži, který připomíná dávnou jizerskohorskou přestřelku mezi pytlákem a lesníky, a pak se v přehradě vykoupat.

Cesta zpět vede pohodlnou lesní cestou, zvanou Naučná stezka Černá Nisa. Ta se kříží s Vládní cestou, avšak ještě předtím je po levé straně cesty k vidění pomníček strážmistra Melzera. Jeho smutný příběh budiž pro děti mementem, že neposlouchat se nevyplácí: při výstavbě přehrady byla vybudována úzkokolejná železnice, pomocí níž se dopravoval materiál. Lidé ji využívat nesměli. Jednoho srpnového dne roku 1905 přinesl pokladník na stavbu dělníkům výplatu. Cestou ho doprovázel právě četník Robert Melzer, který se při zpáteční cestě rozhodl použít vagon úzkokolejky. Při stoupání se však vůz utrhl a zabil ho.

Po Vládní cestě, značené též jako Naučná stezka Lesy Jizerských hor, se jede dál na křižovatky U buku a U Nové Louky. Odtamtud pak lesní cestou přímo ke stadionu v Bedřichově. Těsně před cílem se nalézá památník expedice Peru ‘70 – připomínka tragických osudů libereckých a jabloneckých horolezců, kteří zahynuli pod lavinou při zemětřesení na Huascaránu. Na jejich počest se běhá lyžařský závod Jizerská 50.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist