https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/josefovske-louky-nove-pozemky-a-pustovky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost ornitologická: Josefovské louky – nové pozemky a pustovky

Aktuální novinky z Josefovských luk snad potěší všechny, kdo přispěli na výkupy pozemků na konci minulého a na začátku tohoto roku. Do vlastnictví ČSO přibyla ideální polovina pozemků o rozloze téměř dva hektary, stržení drnu vytvoří další potravní stanoviště pro bahňáky a i v zimě je na loukách živo — zimují zde minimálně dvě pustovky.


Výkupy pozemků pokračují

Výkupy pozemků se, zdá se, i přes rostoucí ceny daří. Zásadní je nákup 1,9 ha, který potvrdil katastrální úřad na začátku ledna. Část těchto pozemků sice leží těsně za současnou hranicí ptačího parku, ale protože jde o krásné podmáčené louky, na nichž i v nedávných letech hnízdily čejky a pravidelně se zde zdržují slučky, s jejich nákupem jsme neváhali ani minutu. Tím spíše, že druhá polovina pozemků těchtýž majitelů do ptačího parku patří. ČSO nyní vlastní ideální polovinu těchto pozemků a o výkupu druhé poloviny intenzívně jednáme.

Pracovní skupina se ale samozřejmě snaží i o další výkupy. Jedna menší smlouva (16 tis. Kč) je již podepsána a čeká na vklad do katastru nemovitostí, další (96 tis. Kč) je těsně před podpisem. S několika dalšími vlastníky intenzívně jednáme. Kdyby vyšlo najednou všechno, ani půlmilion, který se podařilo shromáždit v období prosince a ledna, by na všechny výkupy nestačil – potřebovali bychom zřejmě více než 800 000 Kč. Přesnější odhad nelze zatím dát, protože jednání o ceně se vyvíjejí až do okamžiku podpisu smlouvy.


Cílené zásahy v ptačím parku jsou nezbytné

Na Josefovských loukách nezahálí ale ani technika. S využitím prostředků z Programu obnovy přirozených funkcí krajiny jsme nechali vyčistit několik tůněk a díky POPFK a dotaci Královéhradeckého kraje můžeme strhnout povrchovou vrstvu půdy na osmi ploškách o 300 m čtverečních. Vzniknou tak pomalu zarůstající místa s řídkou vegetací, od nichž si slibujeme ještě větší atraktivitu pro bahňáky, zvláště pro vodouše rudonohé (více viz předchozí článek).


Pustovky na Josefovských loukách

A nakonec to nejlepší: Na Josefovky se opět po několika letech vrátily zimující pustovky. Jsou minimálně dvě a zdržují se ve střední a západní části parku.

Zájemcům, kteří by je chtěli vidět, doporučujeme v klidu počkat odpoledne a v podvečer na cestě mezi mostem k Jaroměři a Poklasným mlýnem, nejlépe v místě, kde cesta přechází zavlažovací kanál (viz mapa). Návštěvníky prosíme, aby nescházeli z cesty a nesnažili se pustovky v porostech plašit. Děkujeme za ohleduplnost!


Pomozte Josefovským loukám právě nyní!

Vyberte si pozemek, nebo jeho část, a zašlete příslušný obnos (nebo jakoukoli jinou částku) na transparentní účet ČSO 2800277111/2010, variabilní symbol: 77. Členy prosíme, aby jako specifický symbol uvedli své členské číslo.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist