https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jsou-ve-snemovne-vsichni-v-zajeti-zajmu-developeru-ted-uvidime
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Jsou ve sněmovně všichni v zajetí zájmů developerů? Teď uvidíme

7. března 2023 | Strana zelených
Budeme patřit na západ se sebevědomou občanskou společností, nebo na „foldynovský“ východ, kde lidé mají být zticha? V roce 2018 navrhl kolaborant Jaroslav Foldyna vyškrtnout možnost veřejnosti vyjadřovat se ke stavbám ve svém okolí a sněmovna to schválila. Dnes je možnost to napravit.

Dnes se totiž ve sněmovně probírá jeden z klíčových zákonů: stavební zákon. Klíčový nejen pro bydlení nebo podobu našich měst, ale také pro ochranu životního prostředí. Dostojí vláda svým slibům a vrátí veřejnosti možnost se vyjadřovat ke stavbám ve svém okolí?

Zatím to tak nevypadá. Účast veřejnosti je přitom zásadní: lidé mají mít možnost se vyjadřovat k tomu, co se v jejich blízkosti bude stavět. Jejich připomínky mohou obvykle vést k tomu, aby byly navrhované projekty kvalitnější, a aby se nezapomínalo na věci jako zábor zemědělské půdy, ochrana hospodaření s vodami či ochrana krajinného rázu.

„Já osobně jsem se v rámci spolku Vsetínské fórum účastnil mnoha řízení, ať už ohledně kácení, ochrany chráněných živočichů nebo týkající se Bečvy. Jsou to desítky věcí, o kterých se bez možnosti účasti spolku jinak veřejnost vůbec nedozví a bude se divit, až už bude pozdě,“ komentuje důležitost účasti veřejnosti spolupředseda Zelených Michal Berg.

„Rychlost stavebního řízení je důležitá, ale není to jediná kvalita. Je to jako u sexu: taky jej nehodnotíte jen podle toho, jak rychle jej máte za sebou,“ dodal. „Stejně jako u sexu, tak i u podoby našeho veřejného prostoru záleží na tom, aby byl co nejvíc konsensuální, aby byla aplikována odpovídající ochrana a aby si z něj nikdo neodnesl pocit zneužití,“ nachází Michal Berg spojitosti.

Sebevědomý stát s občany spolupracuje, ne umlčuje. Dnes se dozvíme, nakolik si za tím stojí jednotlivé strany ve sněmovně, a nakolik jsou v zajetí developerských představ.

My Zelení budeme vždycky stát na straně těch, kterým na kvalitě veřejného prostoru a ochraně přírody záleží.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist