https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jurecka-kvuli-nadrzim-pecin-a-skalicka-muze-byt-ropakem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Jurečka kvůli nádržím Pěčín a Skalička může být Ropákem

25. dubna 2017 | Děti Země
Královéhradecký a Olomoucký kraj mají svého kandidáta

Titul Ropák 2016 může za Olomoucký a Královéhradecký kraj získat ministr zemědělství a poslanec Marian Jurečka (KDU-ČSL), a to za podporu vodních nádrží Pěčín v Orlických horách a Skalička na Bečvě, neboť nebyly řádně prověřeny přírodě bližší alternativy k získání pitné vody a proti povodním.

Výsledky anket Ropák 2016 a Zelená perla 2016 budou zveřejněny v pátek 28. dubna 2017 v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje folková kapela ze Vsetína Žamboši, proběhne od 19 hodin v kavárně Mistogalerie v Brně.

„Nádrž Zdobnice-Pěčín jako nový zdroj pitné vody zbytečně zatopí cenné části I. a II. zóny CHKO Orlické hory, protipovodňová nádrž Skalička se zase ze suchého poldru záhadně změnila na vodní nádrž. Zásadní přitom je, že v obou případech chybí posouzení alternativ,“ sdělil koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Nádrž Zdobnice-Pěčín má stát až 11 miliard korun a pitná voda by měla být použita hlavně pro Hradec Králové, ale ignoruje se biologická a krajinářská unikátnost kaňonovitého údolí říčky Zdobnice.

Vodní nádrž Skalička na Bečvě má stát asi 2,7 miliardy, přitom nezávislí odborníci předložili boční suchý poldr za cca 1 miliardu korun, který by zachoval tok poslední štěrkonosné řeky u nás a evropsky chráněné území Hustopeče – Štěrkáč.

Na titul Ropák 2016 kandidují kromě Jurečky mj. i generální ředitelé Povodí Vltavy a Moravy, jeden starosta, tři úředníci tří krajských úřadů a tři ministři: za rezort životního prostředí je to Richard Brabec z hnutí ANO, za místní rozvoj Karla Šlechtová a za dopravu Dan Ťok. Letos tak v anketě chybějí politici z ČSSD a z ODS, kteří jsou téměř každým rokem nominováni.

V anketě o antiekologický čin Ropák (25. ročník) a v anketě o antiekologický výrok Zelená perla (22. ročník) soutěží souběžně dvě osoby – generální ředitel Povodí Vltavy, s. p., Petr Kubala a ministr dopravy Dan Ťok.

V anketě Zelená perla mají nejvíce výroků zastupitel Zlínského kraje a senátor František Čuba ze SPO (2 výroky), senátor Zdeněk Škromach z ČSSD (2 výroky) a současný prezident a Ropák 2013 Miloš Zeman (2), který je autorem Zelené perly za rok 2014.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 108 členů. Do ankety Ropák 2016 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2016 pak 45 výroků, ve finále jich je 18.


Partneři anket Ropák 2016 a Zelená perla 2016:

AusterlitzPro s. r. o., Moravská banka vín, restaurace Vegalite, EkoCentrum Brno, Ekologický institut Veronica, Nadace Veronica, Denikreferendum.cz a časopis Sedmá generace.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist