https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kam-na-voziku-z-harrachova-podel-mumlavy-na-krakonosovu-snidani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Kam na vozíku? Z Harrachova podél Mumlavy na Krakonošovu snídani

27. října 2021 | Liberecký kraj
Pohyb na vozíku přináší řadu překážek. Liberecký kraj však skýtá spoustu míst, na něž se mohou hendikepovaní vypravit – a to třeba i do hor. Dobře schůdná je třeba asfaltová cesta podél říčky Mumlavy s takzvanými obřími hrnci a dvanáctimetrovým vodopádem. Cesta je vhodná pro seniory a osoby pohybující se s holemi. Je sjízdná pro kočárky a bez větších omezení vhodná též pro mechanické i elektrické vozíky a z jakéhokoliv místa se lze vrátit zpět.

„Řada hendikepovaných je zvyklá žít aktivně a místo toho, aby zůstávali doma, vyrážejí do přírody. Právě výlet do jedněch z nejkrásnějších míst Krkonoš přinese zajímavé zážitky a ukáže mnoho místních zajímavostí,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Trasa začíná v Harrachově na centrálním parkovišti vedle autobusového nádraží a je značená modře. Celková délka trasy tam i zpět je 11 kilometrů. Po celé délce je asfalt, převýšení činí 330 metrů. Cesta vede podél říčky Mumlavy s obřími hrnci a končí na rozcestí zvaném Krakonošova snídaně. Odbočkou, která je štěrkovitá a se svodnicemi, je možné se dostat až k Mumlavskému vodopádu; tam budou vozíčkáři potřebovat pomoc asistenta.

Harrachov
Harrachov, který leží v nadmořské výšce 665 metrů, je nejvýznamnějším turistickým střediskem západních Krkonoš. Město leží pod Čertovou horou v údolí řeky Mumlavy. Původní ves byla založena v 17. století s názvem Dörfl, v 18. století byla přejmenována podle majitelů místního panství Harrachů, což byl český šlechtický rod.

Typická pro Harrachov byla sklářská výroba, také dnešní místní sklárna Novosad a syn byla rodem Harrachů založena již v roce 1712 a je nejstarší sklárnou v České republice, bezbariérově částečně přístupnou. Sklárna patřila Harrachům až do roku 1946. V areálu vznikl i pivovar s pivními lázněmi a muzea skla a lyžování.

Harrachov je znám především díky skokanským můstkům na Čertově hoře, které byly postaveny v roce 1923, mamutí můstek byl postaven v 80. letech 20. století. V současnosti je město centrem turistiky a zimních sportů, celé území je protkáno množstvím turistických tras, desítkami kilometrů upravovaných a značených lyžařských stop a sjezdových tratí. Mezi zajímavosti patří také lanovka na Čertovu horu (přístupná), hornické muzeum a lesnické muzeum Šindelka.

Mumlavský vodopád
Mumlavský vodopád tvoří řeka Mumlava. Překonává až 10 metrů vysoké stupně tvořené skalními žulovými bloky. V řečišti lze vidět takzvaná čertova oka nebo také obří hrnce – tyto prohlubně a ohlazy vznikají pohybem vody a kamínků a mají v průměru až 6 metrů. V zimě vodopád často zamrzá a stává se z něj ledopád. Nedaleko vodopádů se nachází Mumlavská bouda - původně harrachovská hájovna, dnes výletní restaurace. Pro vozíčkáře je přístupná s pomocí – nutno překonat schod.

Krakonošova snídaně
Odpočinkové místo s lavičkami, se stolem, poznávacími tabulemi a sezónním informačním srubem správy Krkonošského národního parku leží v údolí řeky Mumlavy mezi Lysou horou a Voseckou boudou. Poetický název je odvozen od legendy, která vypráví, že než se vládce hor Krakonoš vydá na obchůzku celých Krkonoš, snídává právě tady.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist